banner aquavia spa aqualife5 3 scaled 1

Jaka powinna być temperatura w wannie spa?

Dobroczynne działanie kąpieli w wannie SPA wynika nie tylko z przyjemnych prądów i bąbelków, ale przede wszystkim optymalnej temperatury. Ile powinna wynosić prawidłowa temperatura wody w wannie SPA, aby zapewnić najlepsze właściwości relaksacyjne i lecznicze? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Korzyści płynące z kąpieli w wannie SPA

Pozytywne właściwości kąpieli w wannie z hydromasażem są znane od dawna. Systematyczne seanse w wannach typu jacuzzi zapewniają wiele korzyści dla ciała i umysłu. Przede wszystkim poprawiają krążenie. Ciepła woda powoduje, że naczynia krwionośne rozszerzają się, co usprawnia przepływ tlenu oraz składników odżywczych do narządów. Wzmacniają też odporność. Zwiększony przepływ limfy sprawia, że z organizmu usuwane są bakterie i toksyny. Z tej przyczyny hydromasaże są szczególnie polecane w okresie jesienno-zimowym, kiedy pomogą uchronić organizm przed infekcjami, ale z dobrodziejstw regularnych kąpieli z bąbelkami warto korzystać przez cały rok.

Niewątpliwą korzyścią dla ciała, jaką zapewniają kąpiele w wannie typu jacuzzi, jest łagodzenie bólu. Pomagają one w redukowaniu bólu kręgosłupa, żołądka i głowy. Ulgę z przebywania w wannach SPA odczują zatem osoby cierpiące na dolegliwości kręgosłupa, problemy żołądkowe oraz migreny. Ciepłe kąpiele działają rozluźniająco na mięśnie i stawy. Dzięki temu są bardzo polecane osobom z zapaleniem stawów i reumatyzmem. Wspomagają także odchudzanie, co sprawia, że mogą być znakomitym uzupełnieniem regularnych ćwiczeń i zbilansowanej, zdrowej diety. Ponadto pomagają w walce z cellulitem oraz poprawiają metabolizm.

Nie wolno zapominać też o właściwościach relaksacyjnych. Kąpiele w ciepłej wodzie z bąbelkami są bardzo przyjemne. Działają rozluźniająco, uspokajająco i wyciszająco. Już krótki hydromasaż pozwala na skuteczny odpoczynek i zapomnienie o codziennych obowiązkach oraz zajmujących głowę troskach. Podczas masażu bąbelkami uwalniane są endorfiny, czyli hormony szczęścia odpowiadające za dobre samopoczucie. Hydroterapia może być ponadto pomocna w walce z zaburzeniami snu. Ciepła woda podnosi temperaturę ciała, co pomaga się odprężyć i wyciszyć, a w efekcie szybciej zasnąć.

Jaka jest optymalna temperatura w wannie z hydromasażem?

Z hydromasażu można korzystać zarówno w salonie SPA i gabinecie odnowy biologicznej, jak i w zaciszu własnego mieszkania lub ogrodu. Nowoczesne wanny SPA domowe gwarantują takie same dobroczynne korzyści, jakie zapewniają profesjonalne wanny z hydromasażem w centrach SPA. Efektywność kąpieli zależy bowiem nie tylko od jakości i funkcjonalności wanny, ale również odpowiedniej temperatury wody.

Większość użytkowników preferuje temperatury mieszczące się w zakresie od 37,5 do 39 stopni Celsjusza, czyli powyżej naturalnej temperatury ciała. To optymalna wysokość temperatury, która pomaga rozgrzać organizm i rozluźnić mięśnie, a jednocześnie nie powoduje dyskomfortu spowodowanego zbyt ciepłą wodą. Odpowiedni przedział temperaturowy jest jednak nieco szerszy – uznaje się, że właściwą wysokością temperatury jest ta między 35 a 39 stopni Celsjusza. Kąpiel w tak ciepłej wodzie znakomicie relaksuje, a jednocześnie może dodać energii i siły do kolejnych wyzwań.

Jak ustawić temperaturę w jacuzzi? Ustawienie odpowiedniej i pożądanej temperatury nie jest trudne. Nowoczesne wanny z hydromasażem posiadają bowiem systemy umożliwiające podgrzanie i utrzymanie temperatury do stosownego poziomu. Wystarczy zatem, że wybierzesz konkretną wartość, a sprzęt automatycznie ustawi ją do tej wysokości i utrzyma przez cały czas kąpieli.

Maksymalna temperatura wody w jacuzzi to 41 stopni C. Przebywanie w wannie z hydromasażem o wyższej temperaturze może w krótkim czasie negatywnie wpłynąć na zdrowie, a w niektórych przypadkach może nawet doprowadzić do zgonu.

Temperatura wody w jacuzzi dla dzieci

Najlepiej, aby dzieci poniżej 8. roku życia nie przebywały w jacuzzi. W przypadku starszych dzieci temperatura wody w jacuzzi nie powinna być wyższa niż 36 st. C. Cieplejsza woda mogłaby doprowadzić do przegrzania organizmu. Poza tym czas kąpieli dzieci powyżej 8. roku życia powinien wynosić maksymalnie 10-20 minut.

Optymalna temperatura wody w jacuzzi dla kobiet w ciąży

Jeśli chodzi o kobiety w ciąży, to zazwyczaj zaleca się, aby temperatura wody w jacuzzi wynosiła nie więcej niż 35-36 st. C. Zbyt ciepła woda może stanowić zagrożenie zarówno dla dziecka, jak i kobiety.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że najbezpieczniejsze będzie korzystanie z jacuzzi w drugim trymestrze ciąży i koniecznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciąże.

Czas kąpieli w jacuzzi – ile powinna trwać kąpiel w jacuzzi?

Gdy wiesz już, jaka temperatura wody w jacuzzi jest najbezpieczniejsza, warto zastanowić się także nad czasem kąpieli. W przypadku dorosłych osób najlepiej, aby kąpiel w jacuzzi trwała nie więcej niż 30 minut. Oczywiście im wyższa będzie temperatura wody, tym czas kąpieli w jacuzzi powinien być krótszy. Pierwsze korzyści dla zdrowia podczas kąpieli w jacuzzi odczujesz już po 5 minutach przebywania w jacuzzi.

Podobne wpisy