swimspa range swimspa amazon 010 scaled

Konserwowanie wanny ogrodowej o czym musimy pamiętać?

Spis treści
Konserwacja wanny ogrodowej przed zimą
Konserwacja ogrodowej wanny z hydromasażem – pamiętaj o regularnym czyszczeniu!

Wanna ogrodowa to świetny sposób na relaks i odpoczynek po męczącym dniu. Aby jednak cieszyć się funkcjonalnością i bezpieczeństwem korzystania z wanny z hydromasażem przez cały czas, musisz o nią odpowiednio zadbać. Niezbędna jest profesjonalna konserwacja. Jak ro zrobić prawidłowo? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o konserwacji wanny ogrodowej.

Konserwacja wanny ogrodowej przed zimą

Mimo że z wanien ogrodowych zazwyczaj można korzystać również w okresie zimowym, to wiele osób nie decyduje się na kąpiele w tym czasie. Jeśli nie chcesz używać wanny z hydromasażem jesienią i zimą, pamiętaj o jej odpowiednim zabezpieczeniu. Ten sam sposób obowiązuje w przypadku, gdy wanna nie będzie wykorzystywana przez dłużej niż sześć tygodni, niezależnie od pory roku, a także, gdy czyszczenie wanny nie będzie możliwe przez taki sam czas.
Jak zatem wygląda prawidłowa konserwacja ogrodowej wanny z hydromasażem? Najpierw zastosuj preparat do szokowej dezynfekcji wody. W ten sposób skutecznie ograniczysz namnażanie się grzybów, glonów i bakterii we wszystkich przewodach, które mogą zawierać ich nieznaczną ilość nawet po spuszczeniu wody.
Aby rozpocząć konserwację, spuść wodę z wanny. Odkręć śrubę spustową w pompie, odłącz złącza przewodów PCV i otwórz zawory odpowietrzające pompę w schowku urządzenia. Połączenia i śruby na nowo przytwierdź dopiero po upływie zimy albo przed kolejnym użyciem sprzętu.
Następnie dokładnie wyczyść wannę. Wyjmij wkłady filtrów i wyczyść je. Pozostaw je do całkowitego wyschnięcia, a później schowaj je w suchym i bezpiecznym miejscu. Zamknij zawór prowadzący do filtra przed pompą. W ten sposób zapobiegniesz przedostawaniu się wody między przewodem filtra a króćcem zasysającym w dnie. Użyj odkurzacza z funkcją odkurzania na mokro, aby usunąć pozostałą wodę z przewodu. W tym celu włóż końcówkę ssawki w otwór filtra. W przypadku wanny z systemem hydromasażu wyposażonym w dwie pompy najpierw wyjmij filtr i wyssij z niego wodę. Zaleca się też wlanie przez otwór filtra specjalnego płynu zapobiegającego zamarzaniu w ilości od 4,5 do 9 litrów. Płyny tego rodzaju są stosowane np. w pojazdach kempingowych i nie są trujące – nie musisz ich zatem usuwać przed ponownym uruchomieniem systemu do hydromasażu.

Pokrywę systemu hydromasażu zabezpiecz solidnym systemem mocowania, np. pasami mocującymi. Jeśli mieszkasz na terenie, w którym często występują intensywne opady śniegu, to na pokrywę połóż dużą płytę ze sklejki lub podobnego materiału. W ten sposób wzmocnisz i zabezpieczysz przed śniegiem pokrywę. Pamiętaj też, żeby każdorazowo po silnych opadach śniegu usuwać go z płyty.

Konserwacja ogrodowej wanny z hydromasażem – pamiętaj o regularnym czyszczeniu!

Poza fachową konserwacją wanny SPA przed zimą lub w przypadku dłuższego okresu nieużywania niezbędna jest jej systematyczna pielęgnacja. Jeśli chcesz cieszyć się odprężającym urokiem domowego SPA, pamiętaj o okresowej dezynfekcji. Regularne czyszczenie i serwisowanie urządzenia dają gwarancję czystej i przyjemnej kąpieli.
Podstawą jest utrzymanie prawidłowego pH na poziomie 7,2-7,6. Wskaźnik ten szybko się podnosi, jeśli często korzystasz z wanny typu jacuzzi. To naturalny proces spowodowany zanieczyszczaniem wody oraz osadzaniem się osadów wapniowych i z metali na ściankach. Parametr ten sprawdzisz za pomocą specjalnego testera do badania wody basenowej. W przypadku konieczności wyrównania pH zastosuj preparat przeznaczony do tego celu.
Dbaj też o dezynfekcję wanny, stosując specjalne środki na bazie aktywnego tlenu. Każdorazowo przy napełnianiu wanny wodą, a także systematycznie raz w tygodniu stosuj zatem preparat do szokowej dezynfekcji wody. Dzięki temu dobrze ją oczyścisz i utlenisz wszelkiego typu zanieczyszczenia mechaniczne.
Kolejną ważną kwestią jest okresowe czyszczenie i konserwacja filtra. Na bieżąco kontroluj jego stan i w razie potrzeby dokładnie czyść jego elementy. Dla uzyskania lepszych rezultatów skorzystaj ze specjalistycznego środka do konserwacji. Profesjonalne preparaty skutecznie oczyszczą wkład, a przez to przedłużą jego żywotność.

Podobne wpisy