taras drewniany sosna zdjęcie

Jak dbać o drewniany taras?

Taras z drewna wygląda efektownie, dlatego wiele osób – posiadaczy domów czy budynków komercyjnych – decyduje się na wybór właśnie takiego rozwiązania. Drewno jest wystawione na działanie wielu niekorzystnych czynników, takich jak promieniowanie UV czy wilgoć. Wymaga więc odpowiedniego zabezpieczenia. Jak czyścić i dbać o drewniany taras? Podpowiadamy!

Jak zachować piękny taras z drewna?

Tradycyjne, jak i nowoczesne tarasy z drewna wymagają regularnego czyszczenia. To podstawa pielęgnacji takich konstrukcji. Szczególnie jeśli Twój taras jest odsłonięty, musisz zamiatać jego powierzchnię o wiele częściej. Na deskach osadza się piach, suche liście czy inne zanieczyszczenia pochodzenia naturalnego. Sami również pozostawiamy na tarasie mnóstwo zabrudzeń, np. tłuszcz z grilla czy klejące plamy po słodkich napojach.

Do codziennego czyszczenia drewnianego tarasu wystarczy zmiotka, najlepiej o włosiu średniej twardości, która skutecznie wymiecie zabrudzenia. Taka szczotka dobrze sprawdzi się również do mycia desek. Zanurz ją w wiadrze z wodą i specjalnym środkiem do czyszczenia drewna – szoruj każdą deskę z osobna. Kilka razy do roku, np. wiosną i jesienią, warto dokładnie wyczyścić taras za pomocą myjki ciśnieniowej. W ten sposób pozbędziesz się błota i osadu, który trudno byłoby usunąć szczotką. Posiadacze tarasów z desek ryflowanych powinni poświęcić im nieco więcej uwagi. W szczelinach może zalegać mnóstwo brudu, dlatego skup się na szorowaniu desek zgodnie z kierunkiem ryflowania.

Impregnacja tarasu – dlaczego jest potrzebna?

Regularne sprzątanie tarasu jest bardzo ważne. Nie możesz o nim zapominać, ponieważ zalegający brud wpływa negatywnie na stan i wygląd desek. Drewniany taras powinno się także impregnować, czyli zabezpieczać przed działaniem szkodliwych czynników, takich jak wilgoć, zmiany temperatur, promieniowanie UV czy rozwój grzybów i pleśni. Na pewno niejednokrotnie widziałeś tarasy drewniane pokryte szarym nalotem – tworzy go właśnie nieestetyczna warstwa zabrudzeń.

Do impregnacji wybierz preparat, który nie tylko zapewni skuteczną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, lecz także przed uszkodzeniami czy ścieraniem. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie? Najefektywniejsze są preparaty dopasowane do danego rodzaju drewna. Deski z drzewa egzotycznego mogą mieć nieco inne potrzeby niż deski z rodzimych odmian.

Jak zaimpregnować drewniany taras?

Do impregnacji desek tarasowych stosuje się najczęściej olej do drewna. To preparat, który wzmacnia strukturę drewna i dodatkowo tworzy na jego powierzchni warstwę ochronną. Pamiętaj, aby wybrać olej o zbliżonym kolorze do posiadanych desek tarasowych. W ten sposób podkreślisz delikatnie ich naturalne piękno.

Olej do drewna nakłada się pędzlem lub wałkiem. Na początku zastosuj jedną warstwę, odczekaj kilkanaście minut i nałóż drugą. Bardzo ważne jest to, by nie kłaść na deski zbyt wiele oleju, ponieważ niewchłoniętą warstwę trzeba później wycierać, co dodaje więcej pracy. Olej nakłada się zgodnie z kierunkiem włókien drewna. Malowanie w przeciwną stronę wygląda nieestetycznie. Przystępując do impregnowania desek, zapoznaj się dokładnie z instrukcją podaną na opakowaniu oleju!

Czy olejować drewno modyfikowane termicznie (thermodrewno)?

Thermodrewno jest bardzo trwałe. Deski z niego wykonane charakteryzują się bardzo długą żywotnością i odpornością na warunki atmosferyczne. Z czasem jednak taras nimi wyłożony może zmienić kolor. Aby uniknąć pojawienia się naturalnej patyny, trzeba regularnie zamiatać i myć deski, a także konserwować. W tym celu również warto wykorzystać olej do drewna – bezbarwny lub koloryzujący. Olej jeszcze bardziej zwiększy wytrzymałość desek, ale przede wszystkim pomoże utrzymać ich piękny wygląd – intensywny kolor.

Podobne wpisy