banner aquavia spa aqualife5 3 scaled 1

Jaka powinna być temperatura w wannie spa?

Spis treści
Korzyści płynące z kąpieli w wannie SPA
Jaka jest optymalna temperatura w wannie z hydromasażem?

Dobroczynne działanie kąpieli w wannie SPA wynika nie tylko z przyjemnych prądów i bąbelków, ale przede wszystkim optymalnej temperatury. Ile powinna wynosić prawidłowa temperatura wody w wannie SPA, aby zapewnić najlepsze właściwości relaksacyjne i lecznicze? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Korzyści płynące z kąpieli w wannie SPA

Pozytywne właściwości kąpieli w wannie z hydromasażem są znane od dawna. Systematyczne seanse w wannach typu jacuzzi zapewniają wiele korzyści dla ciała i umysłu. Przede wszystkim poprawiają krążenie. Ciepła woda powoduje, że naczynia krwionośne rozszerzają się, co usprawnia przepływ tlenu oraz składników odżywczych do narządów. Wzmacniają też odporność. Zwiększony przepływ limfy sprawia, że z organizmu usuwane są bakterie i toksyny. Z tej przyczyny hydromasaże są szczególnie polecane w okresie jesienno-zimowym, kiedy pomogą uchronić organizm przed infekcjami, ale z dobrodziejstw regularnych kąpieli z bąbelkami warto korzystać przez cały rok.
Niewątpliwą korzyścią dla ciała, jaką zapewniają kąpiele w wannie typu jacuzzi, jest łagodzenie bólu. Pomagają one w redukowaniu bólu kręgosłupa, żołądka i głowy. Ulgę z przebywania w wannach SPA odczują zatem osoby cierpiące na dolegliwości kręgosłupa, problemy żołądkowe oraz migreny. Ciepłe kąpiele działają rozluźniająco na mięśnie i stawy. Dzięki temu są bardzo polecane osobom z zapaleniem stawów i reumatyzmem. Wspomagają także odchudzanie, co sprawia, że mogą być znakomitym uzupełnieniem regularnych ćwiczeń i zbilansowanej, zdrowej diety. Ponadto pomagają w walce z cellulitem oraz poprawiają metabolizm.
Nie wolno zapominać też o właściwościach relaksacyjnych. Kąpiele w ciepłej wodzie z bąbelkami są bardzo przyjemne. Działają rozluźniająco, uspokajająco i wyciszająco. Już krótki hydromasaż pozwala na skuteczny odpoczynek i zapomnienie o codziennych obowiązkach oraz zajmujących głowę troskach. Podczas masażu bąbelkami uwalniane są endorfiny, czyli hormony szczęścia odpowiadające za dobre samopoczucie. Hydroterapia może być ponadto pomocna w walce z zaburzeniami snu. Ciepła woda podnosi temperaturę ciała, co pomaga się odprężyć i wyciszyć, a w efekcie szybciej zasnąć.

Jaka jest optymalna temperatura w wannie z hydromasażem?

Z hydromasażu można korzystać zarówno w salonie SPA i gabinecie odnowy biologicznej, jak i w zaciszu własnego mieszkania lub ogrodu. Nowoczesne wanny SPA domowe gwarantują takie same dobroczynne korzyści, jakie zapewniają profesjonalne wanny z hydromasażem w centrach SPA. Efektywność kąpieli zależy bowiem nie tylko od jakości i funkcjonalności wanny, ale również odpowiedniej temperatury wody.
Większość użytkowników preferuje temperatury mieszczące się w zakresie od 37,5 do 39 stopni Celsjusza, czyli powyżej naturalnej temperatury ciała. To optymalna wysokość temperatury, która pomaga rozgrzać organizm i rozluźnić mięśnie, a jednocześnie nie powoduje dyskomfortu spowodowanego zbyt ciepłą wodą. Odpowiedni przedział temperaturowy jest jednak nieco szerszy – uznaje się, że właściwą wysokością temperatury jest ta między 35 a 39 stopni Celsjusza. Kąpiel w tak ciepłej wodzie znakomicie relaksuje, a jednocześnie może dodać energii i siły do kolejnych wyzwań.
Jak ustawić temperaturę w jacuzzi? Ustawienie odpowiedniej i pożądanej temperatury nie jest trudne. Nowoczesne wanny z hydromasażem posiadają bowiem systemy umożliwiające podgrzanie i utrzymanie temperatury do stosownego poziomu. Wystarczy zatem, że wybierzesz konkretną wartość, a sprzęt automatycznie ustawi ją do tej wysokości i utrzyma przez cały czas kąpieli.

Powiązane wpisy