Jak zabezpieczyć taras przed zimą?
Spis treści:
1. Pielęgnacja tarasu. Jak się przygotować na zimę?
2. Jak zabezpieczyć drewniany taras na zimę?
3. Konserwacja tarasu z kompozytu – co zrobić przed zimą?
4. Konserwacja tarasu z gresu – o czym pamiętać przed zimą?
Tarasy, szczególnie te całkowicie odsłonięte, są narażone na działanie czynników atmosferycznych, które bywają szkodliwe dla ich powierzchni. Szczególnie zimą, kiedy temperatury spadają i istnieje ryzyko opadów śniegu, posadzka tarasu może wymagać dodatkowego zabezpieczenia. Jeżeli w kolejnych sezonach wiosenno-letnich chcesz dalej spędzać czas w ogrodzie, ciesząc się pięknym tarasem, musisz odpowiednio się przygotować na zimniejsze pory roku. W tym artykule podpowiemy, jak powinna wyglądać konserwacja tarasu i jak o niego dbać. Do lektury zachęcamy także osoby, które dopiero planują zaaranżowanie przestrzeni wokół domu lub jej gruntowny remont.
Pielęgnacja tarasu. Jak się przygotować na zimę?
W ostatnich latach polskie zimy przebiegają raczej łagodnie, jednak wciąż wiążą się z niskimi temperaturami oraz częstymi opadami śniegu lub deszczu, co powoduje większą wilgotność. Takie czynniki mogą być bardzo szkodliwe dla niektórych rodzajów posadzki. Dotyczy to przede wszystkim tarasów pokrytych deskami, panelami lub płytkami z naturalnego drewna. Choć jest to bardzo wytrzymały surowiec, to bez odpowiedniego zabezpieczenia ulegnie odkształceniom. Mniej pracy czeka nas z pewnością wtedy, gdy wybierzemy deski tarasowe z kompozytu lub płytki gresowe. Co nie znaczy, że nie trzeba podejmować żadnych kroków, aby przygotować takie powierzchnie na zimę. W kolejnych akapitach udzielimy rad, jak dbać o taras w zależności od materiału wykończeniowego.
Jak zabezpieczyć drewniany taras na zimę?
Zgodnie z tym, co już wcześniej wspomnieliśmy, drewniane posadzki są najbardziej wymagające. Naturalne drewno cieszy się jednak dużą popularnością ze względu na swój elegancki wygląd oraz przyjemną, ciepłą powierzchnię. Aby jednak nieustannie zachwycał przez wiele sezonów, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja tarasu drewnianego i przygotowanie go na okres zimowy. Do najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia takiej powierzchni należy olejowanie. Specjalny olej impregnujący do drewna wypełnia jego pory, chroniąc przed wnikaniem wody, która po zamarznięciu zwiększyłaby swoją objętość, powodując pękanie lub odkształcanie się desek. To jednak nie wszystko, bowiem olejowanie zabezpiecza drewno również przed działaniem promieni słonecznych, powodującym utratę koloru, a także przed powstawaniem grzybów czy pleśni. Oczywiście, deski produkowane z myślą o zewnętrznej eksploatacji są już fabrycznie olejowane, jednak nie jest to trwałe zabezpieczanie i należy je regularnie odnawiać. Najlepiej dwa razy w roku, nie tylko przed okresem zimowym, ale też po jego zakończeniu.
Konserwacja tarasu z kompozytu – co zrobić przed zimą?
Deski kompozytowe to połączenie mączki drewnianej, nadającej naturalny wygląd, ze sztucznymi tworzywami, zapewniającymi większą trwałość oraz skuteczną ochronę przed niekorzystnymi czynnikami. O ile konserwacja tarasów drewnianych jest bardzo wymagająca, w przypadku kompozytu w zasadzie nie są w ogóle potrzebne żadne dodatkowe zabezpieczenia. Dobrze jednak oczyścić przed zimą taki taras z liści oraz innych naniesionych przez wiatr zanieczyszczeń, a także dokładnie umyć powierzchnię. Jeśli przestrzeń nie będzie używana zimą, nie ma potrzeby jej odśnieżać. Gdy jednak musimy to zrobić, nie należy używać metalowej łopaty, którą łatwo zarysować posadzkę z kompozytu.
Konserwacja tarasu z gresu – o czym pamiętać przed zimą?
Wiemy już, jak zabezpieczyć drewniany taras na zimę, a także jak postępować w przypadku desek kompozytowych. Nie każdy jednak decyduje się na posadzkę z drewna lub jego imitacji. Jak wygląda pielęgnacja tarasu z płytek gresowych przed okresem zimowym? Nie jest to szczególnie wymagająca czynność. Materiał ten charakteryzuje się niską nasiąkliwością, a zarazem dużą odpornością na niskie temperatury. Należy jednak zabezpieczyć wszystkie szczeliny za pomocą silikonowych impregnatów. Inaczej woda mogłaby przedostać się pod płytki, a przy minusowej temperaturze zamarznąć, zwiększyć swoją objętość i naciskać na gres, powodując pęknięcia.