Jak dobrać oświetlenie na taras

Jak dobrać oświetlenie na taras?

Oświetlenie na tarasie to kwestia wygody i estetyki. Dopełnia aranżację i sprawia, że można korzystać z miejsca wypoczynku o każdej porze dnia. Jest praktyczne, pozwala cieszyć się relaksem nawet po zmroku i zapewnia komfortowe warunki podczas odpoczynku, przyjęć, spotkań towarzyskich i spożywania posiłków. Dlatego praktyczne oświetlenie zadaszenia tarasu to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia. 

Oświetlenie zadaszenia tarasu – na co zwrócić uwagę?

Jakie oświetlenie na taras wybrać, by spełniało Twoje oczekiwania? Zwróć uwagę na styl i parametry techniczne. Warto rozważyć podział tarasu na strefy. W każdej z nich może znajdować się nieco inne oświetlenie. Pamiętaj, że zbyt mocne światło lampy prezentują się źle po zmroku. Z tego powodu warto ich unikać. Zamiast nich lepiej jest zastosować kilka źródeł ciepłego, rozproszonego światła o ciepłej barwie

Pod zadaszeniem postaw na delikatne i nastrojowe girlandy. Zadbaj o odpowiednie doświetlenie przestrzeni nad stołem i wokół niego. W kątach przy fotelach lub obok niewielkiego stolika kawowego postaw stojące lampy rzucające ciepłe światło. Gdy zwrócisz uwagę na odpowiednie rozmieszczenie światła, zapewnisz wszystkim użytkownikom tarasu optymalne warunki do wypoczynku po zmroku. Warto pamiętać o tym, by poszczególne lampy miały oddzielne włączniki. Zadbaj też o odpowiednie zabezpieczenie przewodów.

Oświetlenie tarasu – jakie lampy tarasowe wybrać?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie oświetlenie na taras sprawdzi się najlepiej. Wybór lamp jest sprawą indywidualną, jednak warto poznać kilka sprawdzonych rozwiązań. Dzięki poniższym informacjom dobór oświetlenia i jego rozmieszczenie będzie nieco prostsze. 

Jak sprawdzić, czy lampki są odpowiednie do stosowania na zewnątrz?

Najważniejsze są kwestie techniczne. Oświetlenie będzie użytkowane w specyficznych warunkach. Narażenie na działanie czynników atmosferycznych stawia przed nim określone wymagania. Lampy zewnętrzne muszą być odporne na zalanie i ujemne temperatury, dlatego zwróć na to uwagę, gdy wybierasz elementy wyposażenia na swój taras. Na informacji dołączonej do oświetlenia musi znajdować się informacja, że jego elementy nadają się do użytkowania na zewnątrz. Obudowy lamp powinny być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć i różnice temperatur – z tworzyw sztucznych, stali nierdzewnej lub żeliwa. Muszą też charakteryzować się dużą szczelnością (co najmniej IP44), by woda nie przedostała się do wnętrza. Dobrze sprawdzają się LED-y dające ciepłą barwę światła.

Jak dopasować oświetlenie tarasu do stylu aranżacji otoczenia?

Dekoracyjne oświetlenie tarasu powinno pasować do pozostałych elementów aranżacji. Jeśli planujesz urządzić taras w stylu boho, wybierz stojące lampy na bambusowym stelażu. Z kolei w przestrzeni inspirowanej klimatem wiejskim postaw na drewniane lampiony, które dodadzą przytulności. W nowoczesnych domach świetnie prezentuje się oświetlenie zadaszenia tarasu. Ważne jest to, by światło na tarasie pasowało stylem do oświetlenia zastosowanego na terenie ogrodu. Wtedy tworzą one spójną całość, a otoczenie prezentuje się estetycznie. 

Gdzie zamontować oświetlenie tarasu na zewnątrz domu?

Skuteczne oświetlenie zadaszenia tarasu sprawi, że będziesz mógł przebywać na nim nawet po zmroku. Dlatego lampy tarasowe powinny znajdować się w odpowiednich miejscach – nad stołem, na krawędziach zadaszenia, wzdłuż belek lub na powierzchni elewacji znajdującej się w obrębie tarasu

Niezwykle praktyczne oświetlenie podłogowe tarasu pełni dwie ważne funkcje. Zapewnia bezpieczeństwo podczas poruszania się po zmroku, a także subtelnie podkreśla walory estetyczne pokrycia podłogi. Warto zwrócić uwagę na to, by w miarę możliwości takie lampy były odpowiednio rozmieszczone. W rogach doskonale prezentują się duże, stojące lampiony.

Dekoracyjne oświetlenie tarasu – aranżacje 

Różnego rodzaju girlandy to modne oświetlenie zadaszenia tarasu, które daje nastrojowe światło. Równomierne rozłożenie licznych źródeł ciepłego światła daje doskonałe efekty. Dzięki nim na tarasie jest dość jasno, ale też przytulnie i klimatycznie. Takie oświetlenie idealnie nadaje się do wieczornego relaksu.

Dekoracyjne oświetlenie tarasu powinno być rozproszone i delikatne. Jednak, jeśli lubisz odpocząć po całym dniu i poczytać książkę lub czasopismo, z pewnością przyda się wystarczająco mocne źródło światła – kilka lampek zawieszonych w strategicznych miejscach, np. nad stolikiem lub w pobliżu innych mebli ogrodowych.  

Doskonale wyglądają też ozdobne lampki w formie kul, sześcioboków lub pochodni rozmieszczone w regularnych odstępach wokół tarasu. Możesz też podkreślić jego dekoracyjne walory, doświetlając ścianki od spodu za pomocą specjalnych lampek wbijanych w podłoże.

Umiar, zróżnicowanie, względy praktyczne i estetyczne to najważniejsze zagadnienia dotyczące oświetlenia tarasu. Pamiętaj o tym, by wszystkie lampy były dopuszczone do użytku na zewnątrz. W tym celu wybieraj elementy z tworzyw odpornych na działanie wilgoci oraz zwróć uwagę na klasę szczelności obudowy.

Podobne wpisy