Taras na podwyższeniu

Jak zrobić taras na podwyższeniu?

Taras na podwyższeniu to doskonałe rozwiązanie dla osób pragnących cieszyć się pięknym widokiem oraz przestrzenią rekreacyjną na swoim podwórku. Konstrukcja opiera się na podwyższeniu, które pozwala na lepsze wykorzystanie nierównego terenu. Dzięki niej nawet na działce z dużymi pochyłami będziemy w stanie cieszyć się sporą powierzchnią do wypoczynku. Aby odpowiednio ją przygotować, należy zdawać sobie sprawę z kilku kwestii. Jakie to kwestie? O czym należy pamiętać, budując taką przestrzeń? Postarajmy się przejść przez cały proces od początku, aż to finalnego efektu.

Jakie materiały najlepiej sprawdzą się do konstrukcji pod taras?

Zależnie od tego, którą opcję wybierzemy, będziemy potrzebować różnych materiałów. Stawiając na taras z podwyższeniem ziemnym, koniecznie musimy zaopatrzyć się w bloczki betonowe, na których umieścimy belki nośne. Warto pomyśleć również o płytach betonowych, które umożliwią zabezpieczenie gruntu przed jego osuwaniem się. Wykorzystanie fundamentów wymaga posiadania betonu oraz dystansów pod belki nośne, które zabezpieczą je przed pochłanianiem niepotrzebnej ilości wody. Budowa podwyższonego tarasu na słupkach wiąże się z zakupem betonu do zalania szklanek, oraz słupków z wybranego przez nas materiału.

Bez wątpienia najstabilniejszą opcją będzie ta z wykorzystaniem fundamentów, a więc betonu. Niemniej, konstrukcji tej nie da się zastosować przy dużych skosach, gdzie znacznie lepiej sprawdzą się, czy to drewniane, czy stalowe stelaże.

Jak zrobić taras na podwyższeniu — przegląd różnych technik

Tworzenie tarasu na podwyższeniu można zrealizować przy użyciu różnych technik, które zależą od specyfiki terenu i preferencji estetycznych. Do wyboru mamy trzy popularne techniki:

  • na wyniesionym gruncie;
  • na słupkach;
  • na fundamentach.

Każda z tych technik ma swoje wady i zalety. Przy wyjątkowo dużym spadku terenu najlepszą z opcji bez wątpienia będzie wykorzystanie słupków, podczas gdy przy braku większych spadów najstabilniejsza okaże się betonowa płyta. Dlatego tak istotne jest to, aby jeszcze przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań, dokładnie określić swoje potrzeby i odpowiedni zaprojektować taras.

Konstrukcja na wyniesionym gruncie

Stworzenie konstrukcji na wyniesionym gruncie zaczyna się od odpowiedniego przygotowania terenu. W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na wyrównanie i zagęszczenie ziemi, co posłuży jako konstrukcja nośna tarasu. To najważniejszy etap, który nieodpowiednio wykonany znacznie ograniczy żywotność naszej przyszłej przestrzeni wypoczynkowej. Kolejnym krokiem jest odpowiednie zabezpieczenie obrzeży całego gruntu, tak aby deszcz, śnieg, czy grad nie powodowały osuwania się ziemi w przyszłości. Na tak zabezpieczonej powierzchni można już poukładać np. bloczki betonowe, na których będzie można umieścić belki nośne pod podłogę całej platformy.

Taras podwyższony na słupkach

Budowa podwyższonego tarasu na słupkach to popularna metoda, która pozwala na uzyskanie efektu lekkiej, unoszącej się konstrukcji. To praktyczne rozwiązanie, i często jedyne przy dużym nachyleniu terenu. Projektowanie takiego tarasu rozpoczyna się od wyznaczenia miejsca na słupki. Następnie pod każdym z nich powinna zostać wylana szklanka, na której umieszczony zostanie drewniany, stalowy wspornik. Bezpośrednio na nich można układać belki nośne. Przy korzystaniu z tego rozwiązania, nie należy zapominać o odpowiedniej impregnacji konstrukcji. W przeciwieństwie do betonu, drewniane, lub stalowe rozwiązania są podatne na działanie warunków atmosferycznych.

Podwyższony taras betonowy

Podwyższony taras betonowy to najtrwalsze i najstabilniejsze rozwiązanie. Cała praca polega na wylaniu fundamentów, na których wykonana zostanie podłoga. Rozwiązanie to jest najpraktyczniejsze, jeżeli cała konstrukcja nie jest wyższa niż metr. W trakcie przygotowywania powierzchni należy zadbać, o odprowadzenie wody zachowując odpowiedni spadek na tarasie. Należy również pamiętać, że jeżeli na beton układamy belki nośne, należy je odpowiednio zaizolować np. za pomocą papy.

O czym należy pamiętać, budując podwyższony taras?

Budując przydomowy taras, najważniejsze jest dokładne zaplanowanie prac i przygotowanie terenu. Jak podczas każdej czynności, tak i tutaj, im bardziej przyłożymy się do tego etapu, tym łatwiej będzie wykonywać kolejne. Niezależnie od techniki, którą wybierzemy, zawsze należy zwrócić uwagę, na to, aby cała konstrukcja odpowiednio odprowadzała wodę. Znacznie zwiększy to jej żywotność i pozwoli uniknąć oczekiwania, na obeschniecie powierzchni po każdych opadach.

Budując podwyższony drewniany taras, szczególnie istotne jest zadbanie o odpowiednią impregnację. Dotyczy to zarówno pierwszego zabezpieczenia, jak i jego ponawiania co kilka lat.

Jedną z ważniejszych kwestii jest również zadbanie o bezpieczeństwo użytkowników przestrzeni. O ile niskie konstrukcje nie stanowią dużych problemów w tej kwestii, o tyle te wyższe koniecznie wymagają ogrodzenia tarasu. Szczególnie istotne jest to w momencie, kiedy jego użytkownikami są dzieci. Na powierzchni wypoczynkowej ludzie wyjątkowo bardzo nie zważają na kwestie bezpieczeństwa. Warto więc zapewnić je w jak największym zakresie.

Czy warto wykonywać prace na własną rękę?

Decydując się na budowę wzniesionego tarasu, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalistów, zamiast wykonywać prace na własną rękę. Samodzielna budowa tarasu, choć może być kusząca, wymaga specjalistycznej wiedzy oraz wykonania wielu etapów, takich jak przygotowanie fundamentów, montaż wsporników tarasowych czy układanie desek. Koszty budowy tarasu samodzielnie mogą wydawać się mniejsze, jednak w perspektywie czasu taka konstrukcja może być mniej trwała. To z kolei może generować dodatkowe koszty w przyszłości. Profesjonaliści mają doświadczenie w tworzeniu estetycznych, trwałych, a przede wszystkim bezpiecznych konstrukcji, co jest szczególnie istotne w przypadku tarasu na podwyższeniu.

Podsumowanie

Estetyka tarasu wpływa na ogólny wygląd i atmosferę całego ogrodu. Taras na podwyższeniu, idealnie sprawdza się w domach z piwnicami, wyższym parterem lub wyjściem na półpiętro. Takie rozwiązanie jest szczególnie cenione również przez właścicieli działek z nierównym lub pochyłym terenem. Dzieje się tak dlatego, że podwyższona konstrukcja pozwala na stworzenie stabilnej i równej powierzchni tam, gdzie tradycyjne rozwiązanie na poziomie gruntu byłoby trudne, lub nawet niemożliwe do realizacji. Niezależnie od tego, którą metodę budowy wybierzemy, jeżeli się na tym nie znamy, nie warto jej rozpoczynać. Konstrukcje podniesione, nieodpowiednio wykonane mogą być mniej estetyczne, a co jeszcze ważniejsze, mniej bezpieczne.

Podobne wpisy