Jak zrobić taras na gruncie Instrukcja budowy

Jak zrobić taras na gruncie? Instrukcja budowy

Taras na gruncie to doskonały sposób na funkcjonalne i estetyczne wykorzystanie przestrzeni zewnętrznej. Kluczem do jego perfekcyjnego wykonania jest odpowiedni wybór nawierzchni i dokładne przygotowanie podłoża. Staranne zaplanowanie i wykonanie podstawy tarasu gwarantuje jego trwałość i estetyczny wygląd.

Taras na gruncie – jakie są najpopularniejsze rodzaje nawierzchni?

Budowa tarasu na gruncie wiąże się przede wszystkim z wyborem odpowiedniej nawierzchni. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Oto kilka przykładów :

  1. Kostka betonowa: Jeden z częściej wybieranych materiałów ze względu na swoją trwałość i różnorodność kształtów oraz kolorów. Kostkę układa się na warstwie tłucznia, pospółki lub żwiru, co zapobiega zapadaniu się nawierzchni i przerastaniu chwastami.
  2. Płyty betonowe: Pasują do nowoczesnej architektury, są dostępne w różnych kształtach i kolorach.
  3. Bruk klinkierowy: Podłoże tarasu wykonane z cegły klinkierowej, jest twardsze od tradycyjnej cegły. To dobra alternatywa dla kostek i płyt betonowych, szczególnie przy elewacjach ceglanych, gdzie ładnie komponuje się z otoczeniem.
  4. Kamień naturalny: Nawierzchnie z kamienia naturalnego są cenione za ich unikalną teksturę i kolorystykę. Tutaj największą przeszkodą będzie na pewno cena.
  5. Deski drewniane i kompozytowe: Popularnym rozwiązaniem jest też budowa tarasu na legarach, a na nich ułożenie desek z drewna egzotycznego.
  6. Deska kompozytowa: Legary pod taras można również wykorzystać do ułożenia na nim desek kompozytowych. Różnią się od tych naturalnych przede wszystkim trwałością, ale często również ceną.

Przy wyborze odpowiedniego rodzaju nawierzchni tarasowej, ważne jest, aby wziąć pod uwagę przede wszystkim trwałość materiału i łatwość w utrzymaniu. Taras naziemny powinien być przede wszystkim prawidłowo wykonany, aby oszczędzić sobie późniejszych napraw.

Jak zbudować taras na gruncie?

Projekt tarasu na gruncie

Projekt powinien być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Jednak zawsze należy uwzględniać ilość potrzebnych materiałów, wysokość tarasu (2-3 cm poniżej otworów drzwiowych) oraz spadki do odwodnienia (1-2% spadku na metr długości tarasu)​​.

Przygotowanie podłoża pod taras

Przygotowanie gruntu pod taras wiąże się z kilkoma etapami prac:

  1. Usunięcie humusu na początek należy usunąć całą warstwę roślinną pod przyszłą konstrukcją.
  2. Wyrównanie podłoża po usunięciu humusu, teren należy wyrównać.
  3. Izolacja przeciwwilgociowa: niekiedy bardzo ważnym elementem jest też hydroizolacja tarasu. Odpowiedni drenaż zapewni późniejszy problemy z zalewaniem samej konstrukcji, czy nawet powierzchni, które do niej przylegają.
  4. Układanie obramowania teraz kolej na obrzeża pod taras. To ważny etap, który później zapewni osiadania całej konstrukcji, lub jej rozjeżdżania.
  5. Zagęszczanie podłoża: Zarówno pod płytę betonową, jak i pod podsypkę piaskową, niezbędne jest odpowiednie zagęszczenie materiału podbudowy​​​​.

Nawierzchnia

Kiedy mamy już odpowiednio zabezpieczone boki, a w nich stabilne podłoże, przyszedł czas na wierzchnią warstwę.

Budowa tarasu na gruncie z desek wiąże się z ułożeniem legarów. Należy jednak pamiętać, że powinny się one znaleźć przynajmniej na bloczkach betonowych, aby nie leżały bezpośrednio na żwirze. Ponadto w każdym miejscu, w którym stykają się z podłożem powinna je od tego oddzielać warstwa izolacyjna.

Przy wykorzystanie kostki, lub płyt betonowych znacznie ważniejsze będzie zapewnienie im odpowiedniej obróbki krawędzi tarasu. Materiały betonowe często po jakimś czasie potrafią się rozjeżdżać a odpowiednie umocnienie brzegów pozwoli temu zapobiec.

Taras na gruncie od Taras Factory

Zastosowanie podkonstrukcji aluminiowej wspartej na betonowych fundamentach punktowych to dobry sposób na zabezpieczenie tarasu przed osiadaniem. Betonowe fundamenty punktowe gwarantują solidne i trwałe wsparcie dla tarasu, zapewniając stabilność konstrukcji. To istotne zwłaszcza w przypadku obszarów o niestabilnym gruncie.

Przed rozpoczęciem projektu zaleca się skonsultowanie się z profesjonalistą, aby dostosować konstrukcję do specyfiki lokalnych warunków i zapewnić bezpieczny oraz trwały taras. Taras Factory jest w stanie zapewnić solidność i bezpieczeństwo tarasu, zwłaszcza w przypadku bardziej zaawansowanych projektów.

Podsumowanie

Taras na gruncie to dobry pomysł jeżeli ktoś szuka praktycznego wykorzystania terenu na zewnątrz. Należy jednak brać pod uwagę to, że cały proces, aby miał być profesjonalny należy wykonać z odpowiednią starannością o każdy szczegół. Od samego projektu i ustalenia kształtu tarasu, przez umocnienie brzegów, aż po zabudowanie całej powierzchni kostką, betonem czy drewnem.

Podobne wpisy