tarasfactory wrzesień2020 35 of 67 1 scaled.jpg

Jaki olej do tarasu wybrać – wszystko, co warto wiedzieć o impregnacji drewna

Spis treści:
1. Dlaczego taras należy impregnować?
2. Olejowanie desek – który olej sprawdzi się najlepiej?
3. Jak olejować deski tarasowe?

Regularna impregnacja desek tarasowych, polegająca między innymi na olejowaniu, ma bardzo duży wpływ na wytrzymałość drewna oraz na jego elegancki wygląd utrzymujący się przez wiele długich lat. Dzieje się tak, ponieważ odpowiednio nałożony olej wnika w strukturę drewna i tworzy na jego powierzchni specjalną powłokę, co wpływa na większą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Dlatego też warto dowiedzieć się, jaki olej do tarasu wybrać i w jaki sposób przeprowadzić impregnację, aby zapewniała nam jak najlepsze efekty.

Dlaczego taras należy impregnować?

Jak już wspomnieliśmy, systematyczna impregnacja tarasu wpływa na trwałość poszczególnych materiałów i tym samym przedłuża ich żywotność. Dzięki temu deski tarasowe stają się inwestycją na bardzo długi czas i nie tracą na swoich walorach estetycznych oraz technicznych. W praktyce oznacza to, że taras mimo upływu lat wciąż będzie świetnie się prezentował i zapewniał domownikom komfort podczas odpoczynku na świeżym powietrzu lub w trakcie różnych spotkań z bliskimi osobami. Ponadto olejowanie desek sprawia, że drewno wolniej się ściera i zyskuje odnowiony, naturalny wygląd. W zależności od wybranego oleju można bowiem osiągnąć efekt uwydatniający widoczność słojów czy podkreślający odcień drewna. Z tego też powodu wiele osób zastanawia się, jaki olej do tarasu wybrać, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

Olejowanie desek – który olej sprawdzi się najlepiej?

Decydując się na olejowanie desek, zazwyczaj możemy wybierać spośród różnych rodzajów olejów wodnych lub rozpuszczalnikowych. Pierwsze z nich lepiej sprawdzą się w przypadku tarasów, które nie są zbyt intensywnie użytkowane i wyróżniają się zabezpieczeniami chroniącymi je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, na przykład zadaszeniem. Wynika to z faktu, że oleje wodne nie mają aż tak dużych właściwości ochronnych, ale za to często szybciej schną i nie mają drażniącego zapachu, który może pojawiać się w niektórych olejach rozpuszczalnikowych.

Wspomniane oleje rozpuszczalnikowe stanowią bardzo dobre zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak ścieranie, zarysowania czy pęknięcia. Oprócz tego chronią drewno przed niskimi temperaturami oraz opadami deszczu czy śniegu. Dzięki temu okazują się idealnym rozwiązaniem w przypadku tarasów, które nie są zadaszone. Ponadto odpowiednio dobrany olej rozpuszczalnikowy pozytywnie wpływa na odcień drewna i na podkreślenie jego naturalnych słojów.

Jak olejować deski tarasowe?

Odpowiednie przygotowanie desek do impregnacji ma bardzo duży wpływ na uzyskane dzięki niej efekty. Warto przy tym wspomnieć, że olejowanie desek, które nie są dokładnie wyczyszczone i zeszlifowane, może negatywnie wpłynąć na ich wygląd, podkreślając wszystkie niedoskonałości. Dlatego też przed rozpoczęciem impregnacji dobrym pomysłem będzie dokładne oczyszczenie desek z różnego rodzaju zabrudzeń i nieczystości, a następnie zeszlifowanie starej warstwy oleju. Oprócz tego po skończonym olejowaniu należy poczekać, aż olej wyschnie i unikać przez ten czas chodzenia po tarasie.

Podobne wpisy