tarasfactory wrzesień2020 45 of 67 min scaled.jpg

Konserwacja i pielęgnacja drewnianego tarasu

Spis treści:
1. Pielęgnacja tarasu drewnianego – na czym polega?
2. Pielęgnacja tarasu drewnianego – kiedy przeprowadzić?
3. Konserwacja tarasu drewnianego – dlaczego jest ważna?
4. Impregnowanie tarasu – co warto wiedzieć?

Marzysz o drewnianym tarasie? Deski z naturalnego drewna są przyjemne w dotyku, eleganckie w wyglądzie i cieplejsze niż inne materiały posadzkowe. Przy niewłaściwej pielęgnacji i braku regularnej konserwacji mogą stracić jednak te właściwości. Niezwykle ważne jest czyszczenie i impregnowanie tarasu. Jak zrobić to prawidłowo? Jakich środków użyć? Podpowiadamy!

Pielęgnacja tarasu drewnianego – na czym polega?

Zastanawiasz się, na czym polega prawidłowa pielęgnacja tarasu drewnianego? Składa się na nią kilka kroków. Podstawowym jest regularne czyszczenie drewnianych desek tarasowych z piachu, resztek roślin, pyłków i innego typu zabrudzeń. W tym celu używaj miotły o miękkim włosiu lub odkurzacza przemysłowego z rurą zakończoną szczotkową końcówką ssącą. Pielęgnacja tarasu drewnianego to również szczotkowanie lub mycie „na mokro”. W tym celu warto zastosować metodę dwóch wiader.
Polega ona na myciu drewnianych desek tarasowych wodą z dodatkiem specjalnego detergentu – tzw. mydła pielęgnacyjnego do drewna olejowanego. Narzędzie (np. mop) płucze się w czystej wodzie. Specjalistyczny środek do tarasów drewnianych ma w swoim składzie najczęściej szare mydło i olej do drewna w niewielkiej ilości. Dzięki temu skutecznie usuwa zabrudzenia, a jednocześnie pozwala na pielęgnację tarasu drewnianego.

Pielęgnacja tarasu drewnianego – kiedy przeprowadzić?

Częstotliwość pielęgnacji tarasu drewnianego zależy od stanu desek ułożonych na posadzce. Ich odkurzanie z resztek roślin, piasku itp. najlepiej przeprowadzać za każdym razem, gdy zobaczysz spore ilości zanieczyszczeń. Dlaczego? Chodząc po zabrudzonych drewnianych deskach tarasowych, możesz rysować ich powierzchnię i robić plamy. W sezonie ogródkowym zamiataj lub odkurzaj taras np. raz na tydzień lub dwa tygodnie.

Mycie podłogi z drewnianych desek tarasowych możesz przeprowadzać zdecydowanie rzadziej. Do zadania tego przystępuj wtedy, gdy na powierzchni tarasu drewnianego zobaczysz świeże plamy, np. z jedzenia i napojów, wyschniętej wodzie, odchodach ptaków. W sezonie od wiosny do jesieni wystarczy, gdy zrobisz to raz w miesiącu. Po zimie i przed zimą w ramach pielęgnacji tarasu drewnianego musisz pamiętać też o poważniejszym zadaniu – konserwacji drewnianych desek tarasowych, czyli impregnacji drewna tarasowego.

Konserwacja tarasu drewnianego – dlaczego jest ważna?

Drewniane deski tarasowe zaraz po ich ułożeniu wyglądają zazwyczaj zjawiskowo. Mają intensywny kolor, aksamitną powłokę i są całkowicie wodoodporne. Taki stan rzeczy nie będzie trwał jednak wiecznie. Z czasem, przy braku odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji desek tarasowych, zniszczeją one i stracą nie tylko barwę, ale też swoją jednolitą i gładką fakturę. Szczególnie duże zniszczenia dla drewna tarasowego czynią miesiące jesienne i zimowe.

Wilgotna pogoda obfitująca w opady takie jak deszcz, śnieg czy grad, a także niskie temperatury i mroźne dni wpływają negatywnie na kondycję tarasu z desek drewnianych. Niekorzystne dla tego materiału są także silne promienie UV podczas słonecznych dni, których w Polsce nie brakuje również zimą. Czynniki te sprawiają, że drewno tarasowe, które nie było właściwie oczyszczone i zaimpregnowane, zmienia swój wygląd i strukturę. Szarzeje, jest bardziej podatne na rozrost grzybów i porostów, traci ochronę przed insektami drewna, wypacza się i łatwiej je uszkodzić. Niezwykle ważna jest więc konserwacja desek tarasowych, czyli impregnowanie tarasu.

Impregnowanie tarasu – co warto wiedzieć?

Zabezpieczenie tarasu drewnianego, czyli inaczej impregnowanie tarasu drewnianego, to czynność polegająca na konserwacji drewna po jego wcześniejszych oczyszczeniu. Czym zabezpieczyć taras drewniany? Konserwacja tarasu z drewna naturalnego przeprowadzana powinna być z użyciem specjalistycznych środków dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Konserwacja tarasu drewnianego odbywa się w kilku krokach. Na początek przeprowadź pielęgnację tarasu drewnianego, a więc odkurzenie i mycie desek. Jeśli na powierzchni desek widoczne są ubytki, drzazgi itp., przeszlifuj je papierem ściernym o wysokiej granulacji.

Następnie zaczyna się najważniejszy etap – konserwacja desek tarasowych. Najczęściej w tym celu stosuje się oleje do drewna tarasowego np. bezbarwne lub w kolorze z pigmentami. Zanim wybierzesz konkretny środek, sprawdź co do konserwacji tarasów drewnianych poleca producent desek użytych w Twoim ogrodzie czy na balkonie. Jak zabezpieczyć taras drewniany? Konserwacja tarasów drewnianych nie jest skomplikowana – wystarczy olej, pędzel i sucha szmatka do zbierania nadmiaru środka z powierzchni drewna.

Wiesz już, jak zabezpieczyć drewniany taras na zimę? Z naszym przewodnikiem to proste! Sprawdź na naszym blogu, na czym polega konserwacja tarasu z kompozytu.

Podobne wpisy