simple tarasola 02.jpg

Taras z gresu – o czym warto wiedzieć?

Spis treści
Czy gres nadaje się na taras?
Taras z gresu – zalety
Jaki gres na taras wybrać?
Jaka grubość płyt gresowych na taras będzie optymalna?
Płytki gresowe na taras antypoślizgowe – czyli jakie?

Porcelanowe płyty gresowe zyskują z roku na rok coraz szersze grono wielbicieli. Powodem jest nie tylko ich elegancki wygląd. Są one także wygodne w czyszczeniu, niezwykle trwałe i antypoślizgowe. Do tego dostępne w modnych wymiarach, kształtach i kolorach. Czy gres nadaje się na taras? Jakie są jego zalety? Jaki gres na taras wybrać? Jaka grubość płyt z tego materiału będzie optymalna? Odpowiadamy na najważniejsze pytania

Czy gres nadaje się na taras?

Gres, zamiast z tarasem, kojarzy Ci się przede wszystkim z wnętrzami? To błąd! Współcześnie płyty granitowe z powodzeniem stosowane są także na zewnątrz budynków, w tym na posadzkach tarasu. Materiał ten stanowi bardzo dobry wybór, ponieważ odznacza się ponadprzeciętną trwałością. Gres odporny jest na uszkodzenia mechaniczne, blaknięcie w wyniku działania silnych promieni słońca, a także wpływ wilgoci, w tym deszczu, śniegu czy gradu. Taras z gresu jest synonimem trwałości i twardości, których brakuje innym materiałom takim jak np. drewno czy deska kompozytowa.

Taras z gresu – zalety

Płyty gresowe na tarasie to rozwiązanie dobre z co najmniej kilku powodów. Sprawdź niżej, jakie są zalety tarasu z gresu:

  • cechują się trwałością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne, duże obciążenia, rysowanie i ścieranie,
  • są odporne na zmiany temperatur i mrozoodporne. Wiąże się to z ich niską nasiąkliwością wynoszącą maksymalnie do 0,5%,
  • odznaczają się stałym rozmiarem w każdych warunkach pogodowych. Ich rozmiar nie zmienia się podczas upałów i mrozów, jak ma to miejsce np. w przypadku drewna,
  • nie zmieniają koloru w wyniku działania promieni UV i deszczu,
  • są odporne na plamy, rozwój pleśni, mchu i porostów,
  • są odporne na działanie soli, środków chemicznych i kwasów,
  • są łatwe w czyszczeniu i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych,
  • można je montować na wiele sposobów – na trawie, żwirze, zaprawie klejowej lub specjalnych wspornikach.

Jaki gres na taras wybrać?

Gres gresowi nierówny – możesz przekonać się o tym podczas pierwszych prób wyboru płyt gresowych na taras. Jaki gres na taras będzie najlepszą opcją? Warto postawić przede wszystkim na płyty gresowe zewnętrzne od sprawdzonych producentów, np. marki Mirage od LibetCeramic czy Stargres od Grupy Końskie z naszej oferty, które odznaczają się wyjątkową wytrzymałością i ciekawą estetyką. Możesz wybierać spośród nich płyty gresowe o różnych rozmiarach, kolorach, typach wykończeni, czy sposobach montażu – dokładnie takie, jak będą Ci odpowiadać.

Jaka grubość płyt gresowych na taras będzie optymalna?

Ze względu na narażenie na działanie skrajnych temperatur płyty gresowe na taras powinny mieć odpowiednią grubość. W przypadku serii Mirage i płyt gresowych Stargres wynosi ona 20 mm. Niewiele? Wystarczająco! Seria Mirage powstaje w specyficzny sposób, który zapewnia jej wyjątkową twardość. Porcelanowe płyty gresowe najpierw są prasowane, a następnie podlegają witryfikacji, a więc procesowi połączenia piasku, kwarcu, skaleni, kaolinu, gliny oraz naturalnych barwników w jednolity materiał. Następnie płyty wypalane są w temperaturze powyżej 1230°C, dzięki czemu niemal nie absorbują one wilgoci i są bardzo twarde.

Płytki gresowe na taras antypoślizgowe – czyli jakie?

Podczas planowania czy projektowania tarasu pamiętaj, że posadzka tarasu powinna mieć odpowiednią fakturę, która zapobiegnie poślizgnięciu się. Dobrym wyborem są więc płytki gresowe na taras antypoślizgowe. Są one specjalnie oznaczane klasą antypoślizgowości. Sprawdź ją, zanim zdecydujesz się na konkretny produkt. U nas oferujemy wykonanie tarasu wyłącznie płytami gresowymi o sprawdzonych właściwościach i wysokim stopniu antypoślizgowości. Co znaczy, że płyty są antypoślizgowe? Ni mniej, ni więcej niż to, że ich powierzchnia jest strukturalna, czyli inaczej chropowata.
Dzięki temu nawet podczas deszczu, po porannych rosach czy po przypadkowym zroszeniu posadzki wodą trudno się na nich wywrócić.
Szukasz inspiracji na taras z płytami gresowymi? Sprawdź nasze dotychczasowe realizacje!

Podobne wpisy