Podłoga tarasu

Jaki spadek powinna mieć powierzchnia tarasu, a jaki jego zadaszenie?

Letnie, słoneczne popołudnie to idealny czas, żeby wypoczywać na świeżym powietrzu. Taras nadaje się do tego idealnie. Przestrzeń ta musi być zaprojektowana w taki sposób, żeby zapewniała komfortowy wypoczynek w pogodę, ale też odprowadzała wodę w niepogodę. Jak o to zadbać? Jak wyliczyć spadki i sprawdzić, czy wykonawca wywiązał się z tego zadania prawidłowo?

Dlaczego brak odpowiedniego spadku na tarasie jest problemem?

Spadek na tarasie jest niewidoczny gołym okiem. Nie odczuwa się go podczas codziennego wypoczynku. To kwestia konstrukcyjna, która odpowiada za prawidłowe odprowadzanie wody. Na ogół to kwestia kilku centymetrów na całej szerokości podłoża. Meble tarasowe nie zsuną się pod jego wpływem w żadnym wypadku.

Brak odpowiedniego spadku prowadzi między innymi do:

  • trwałego zawilgocenia podłoża;
  • rozwoju grzybów i pleśni;
  • zniszczenia podłoża (odklejanie płytek, gnicie paneli);
  • przecieków przez płytę balkonu;
  • zalania przestrzeni pod tarasem.

Musisz zadbać nie tylko o pochylenie powierzchni, ale też zapewnić odpowiedni kąt i kierunek spadku. W przeciwnym razie woda będzie utrzymywała się na podłożu, co poskutkuje powstawaniem kałuż. Na mokrej powierzchni znacznie łatwiej się poślizgnąć i upaść, co stwarza realne zagrożenie.

Stagnacja wody na tarasie prowadzi do uszkodzeń strukturalnych, zwłaszcza gdy powierzchnia wykonana jest z materiałów wrażliwych na wilgoć, takich jak drewno. Długotrwałe narażenie na kontakt z wodą może prowadzić do deformacji, pęknięć lub gnicia materiałów. Nadmiar wilgoci sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, co z kolei jest szkodliwe dla zdrowia.

Ten system odprowadzania wody ma na celu jeszcze jedno. Zminimalizowanie możliwości zalatywania deszczówki do wnętrza domu. Taras wykonany bez spadku, lub jeszcze gorzej — ze spadkiem w złym kierunku, wcześniej czy później doprowadzi do zalatywania wody do środka budynku. Nawet jeżeli nie zobaczymy jej obecności we wnętrzu, na pewno z czasem zauważalny będzie grzyb, który spowodowały stale mokre ściany.

Spadek na balkonie i tarasie przyda się także zimą, po opadach śniegu. Dzięki niemu woda z roztopów nie przedostanie się w niepożądane miejsca.

Jak obliczyć odpowiedni spadek w procentach?

Jeżeli nie wiesz, jaki spadek zastosować, możesz go obliczyć. Musisz przy tym wziąć pod uwagę wymiary tarasu. Do obliczeń użyj długości między ścianą budynku a skrajną krawędzią tarasu lub balkonu. Zrób to jeszcze na etapie planowania.

Wzór jest bardzo prosty:

  • różnica w wysokości / długość * 100% = spadek

Otrzymasz w ten sposób wartość spadku wyrażoną w procentach. Przykład:

Długość tarasu to 5 metrów (500 cm). Przy założonych warunkach różnica w wysokości powinna wynosić 2 cm na każdy metr długości podłoża, czyli w tym wypadku łącznie 10 cm. Obliczamy: 10 / 500 * 100% = 2%.

Wzór ten wykorzystać można również w drugą stronę:

  • spadek*długość/100%=różnica w wysokości

Posłużmy się ponownie tym samym przykładem. Wiedząc, że spadek ma wynieść 2, a długość 500 cm mnożymy obie liczby, a następnie dzielimy je na 100. Wynik, który otrzymamy, daje nam 10 cm różnicy w wysokości.

Metoda ta pozwoli Ci zaplanować budowę tarasu oraz sprawdzić, czy fachowcy prawidłowo wykonali swoje zadanie – po zakończeniu prac dokonaj pomiarów i sprawdź, czy spadek jest zgodny z ustaleniami.

Pamiętaj, żeby zawsze brać pod uwagę warunki lokalne. Może się okazać, że ze względów konstrukcyjnych lub przez naturalne pochylenie terenu, musisz podejść do tego w inny sposób. W nietypowych sytuacjach zawsze dobrze sprawdzi się konsultacja z fachowcem.

Jakie powinno być nachylenie powierzchni tarasu?

Zakłada się, że nachylenie powierzchni powinno wynosić od 1 do 2,5 procent. W praktyce oznacza to, że na każdy metr długości tarasu różnica w wysokości powinna wynosić 1-2,5 centymetra.

Większe pochylenie lepiej zastosować przy mniejszych powierzchniach oraz wtedy, gdy balkon pokryty jest materiałem o chropowatej fakturze. Zapewni to skuteczny odpływ wody i zapobiegnie powstawaniu kałuż.

Jaki powinien być odpowiedni spadek zadaszenia tarasu?

Woda nie powinna gromadzić się również na zadaszeniu. Spadek dachu jest istotny ze względów bezpieczeństwa i ponownie prawidłowego odprowadzania wody. Optymalne pochylenie zadaszenia to przynajmniej 5-10 stopni, czyli około 9-17%. Im większa jest powierzchnia dachu, tym większy kąt należy zastosować. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że zadaszenie z większym pochyleniem będzie ograniczało przestrzeń i wpływało na widok.

Ustalając kąt nachylenia dachu nad tarasem, trzeba wziąć pod uwagę materiał, z którego zostało wykonane zadaszenie, jego wielkość oraz warunki konstrukcyjne. Spadek zadaszenia tarasu powinien być wystarczający, aby zapewnić skuteczne odprowadzanie wody deszczowej, jednocześnie nie powodując nadmiernych prędkości odpływu, w przypadku braku rynien.

W jaki sposób wykonać spadek tarasu?

Spadek na tarasie uzyskuje się poprzez odpowiednie przygotowanie podłoża. Wbrew pozorom nie robi się go na etapie układania płytek czy desek, a podczas wykonywania wylewki. Dlatego poziom pochylenia musi być znany wcześniej, już na etapie projektowania. Same deski tarasowe lub płytki praktycznie nie będą w stanie zrekompensować błędów z tego etapu.

Prawidłowo wykonana wylewka betonowa zapewnia skuteczne odprowadzanie wody. Niedopatrzenia i błędy przy wykonywaniu wylewki zemszczą się już przy pierwszych opadach deszczu. Chcąc uniknąć niewłaściwego spadku, należy dokładnie wymierzyć i ustawić wszystko już na pierwszym etapie prac.

Podsumowanie

Do budowy tarasu nie należy podchodzić spontanicznie. Na etapie planowania trzeba obliczyć odpowiedni spadek, a następnie przypilnować, żeby został wykonany prawidłowo. Dotyczy to także zadaszenia. Dzięki temu konserwacja tarasu i balkonu będzie znacznie lżejsza i mniej wymagająca, a woda nie spowoduje szybszego niszczenia powierzchni. Jeśli nie wykonywałeś tarasu samodzielnie, ale zleciłeś to fachowcom, powinieneś wiedzieć, jak sprawdzić, czy wykonali swoją pracę prawidłowo. Nieprawidłowe pochylenie to jeden z najczęstszych błędów, który niestety jest bardzo ciężko naprawić.

Podobne wpisy