Ogrodzony taras z meblami

Czym najlepiej ogrodzić taras?

Taras nie zawsze musi być otwartą przestrzenią – zabudowa sprawia, że jest bardziej przytulnie i kameralnie. Dobry pomysł na ogrodzenie tarasu zupełnie odmieni jego wygląd i poprawi funkcjonalność. Wpłynie też na komfort i bezpieczeństwo. Czym ogrodzić taras, aby wyglądał estetycznie i przy okazji był praktyczny? Dlaczego warto zainteresować się tym tematem? Przekonajmy się wspólnie.

Dlaczego warto ogradzać taras?

Odpowiednie ogrodzenie tarasu nie jest obowiązkowym elementem konstrukcyjnym. Jednak jego wykonanie wiąże się z szeregiem korzyści. Przede wszystkim zapewnia prywatność, chroniąc przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów. Jest to szczególnie ważne, jeśli zabudowa znajduje się w gęsto zaludnionym obszarze. Osłonięty przed wzrokiem innych osób, poczujesz się na swojej posesji znacznie swobodniej.

Właściwe ogrodzenie stanowi dodatkową barierę dla dzieci i zwierząt domowych, uniemożliwiając im oddalenie się od opiekunów. Jeżeli taras zlokalizowany jest powyżej wysokości gruntu, np. na dachu, wówczas warto skorzystać z tego rozwiązania ze względów bezpieczeństwa. Zapewnione zostanie ono wszystkim, którzy będą na nim wypoczywać (a szczególnie wspomnianym już dzieciom).

Jeżeli nie chcesz, żeby zabudowanie mocno wpływało na wygląd i charakter przestrzeni, ale jednocześnie spełniało funkcję ochronną, postaw na szklane lub ażurowe ogrodzenie tarasu.

Taras to miejsce wypoczynku, dlatego bardzo ważne jest, żeby stworzyć na nim odpowiednią atmosferę. Dopasowane do zabudowy i starannie wykonane ogrodzenie może całkowicie odmienić to miejsce i odczucia związane z odpoczynkiem.

Najlepsze rozwiązania na ogrodzenie tarasu

Taras można ogrodzić na wiele sposobów. Zastanów się przede wszystkim nad tym, co chcesz osiągnąć – czy cenisz sobie prywatność i nie chcesz, żeby ktoś mógł Cię podglądać, czy może bardziej zależy Ci na bezpieczeństwie, ale nie chcesz tracić widoku na piękną okolicę? Przedstawiamy najciekawsze i najpopularniejsze pomysły.

Szklana pergola lub balustrada

Ogrodzenie tarasowe zdecydowanie nie musi zasłaniać widoków. Szkło to materiał chętnie wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach. Można z niego wykonać ścianę pergoli lub balustradę. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest właśnie transparentność materiału, co powoduje, że ma niewielki wpływ na widok. Spodoba się to szczególnie osobom, które cenią sobie kontakt z naturą i lubią patrzeć na swój ogród.

W przypadku pełnej zabudowy tarasu można na nim wypoczywać także wtedy, gdy na zewnątrz panują niekorzystne warunki atmosferyczne. Ze względów bezpieczeństwa do tego typu konstrukcji wykorzystuje się szkło hartowane.

Co więcej, w sprzedaży są również pergole oszklone, których materiał posiada efektem lustra weneckiego lub jest przyciemniony. Rozwiązanie to skutecznie zapobiegnie nagrzewaniu się wnętrza pomieszczenia, czyniąc je tym samym znacznie bardziej prywatnym.

Ogrodzenie tarasu z drewna

Drewniane ogrodzenie tarasu to rozwiązanie niedrogie, łatwe w montażu, uniwersalne i praktyczne. Dobrze sprawdza się w przypadku nowoczesnej, ale też i starszej zabudowy. Drewno to materiał, który łatwo się obrabia, dlatego wybór wzorów, rozmiarów i stylów jest ogromny – od litych paneli zapewniających pełną prywatność, po lekkie i ażurowe konstrukcje, idealne do zawieszania roślin pnących.

Drewniana zabudowa tarasu z litych paneli ogrodzeniowych zwiększa prywatność i bezpieczeństwo. Szeroki wybór gotowych rozwiązań pozwala dobrać wysokość, styl i poziom przesłonienia odpowiednio do własnych potrzeb.

Rośliny pnące

Przestrzeń za domem możesz zaaranżować w taki sposób, żeby jeszcze bardziej zbliżyć się do natury. Taras osłonięty roślinami robi szczególnie dobre wrażenie w mieście, gdzie zieleń nie jest tak częstym widokiem. W roli ogrodzenia doskonale sprawdzą się rośliny pnące. Można w ten sposób tanio i efektownie odgrodzić się od sąsiadów.

Pamiętaj, że rośliny muszą mieć coś, po czym będą się pięły. Warto połączyć je z istniejącą pergolą lub ażurową konstrukcją z drewna albo metalu. Polecane rośliny pnące to przede wszystkim:

  • wilce;
  • powoje;
  • bluszcze;
  • wiciokrzewy;
  • winobluszcze;
  • powojniki.

Osłona tarasu z roślin sprawia, że przestrzeń ma żywy, przyjazny i unikalny charakter. Zieleń uspokaja i sprzyja wyciszeniu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że należy ją pielęgnować. Część roślin wymaga dobrze nasłonecznionych stanowisk oraz regularnego podlewania. Niektóre z nich są jednoroczne, dlatego należy wymieniać je każdej wiosny. Trzeba też poświęcić więcej czasu na utrzymanie czystości w takim miejscu.

Żywopłot

Idealnym rozwiązaniem dla miłośników roślin i prywatności jest żywopłot. W ten sposób ożywisz zwartą, nowoczesną zabudowę i osłonisz się przed spojrzeniami. Krzew ten jest mniej wymagający w uprawie od wspomnianych wcześniej roślin i przy odpowiedniej pielęgnacji będzie rósł przez wiele lat. To świetna alternatywa, jeśli nie masz pomysłu, czym zastąpić barierki tarasowe.

Dużą zaletą żywopłotu jest to, że możesz regulować wysokość ogrodzenia, przycinając go odpowiednio. W ten sposób warto odgrodzić taras od ogrodu. Wadą tego rozwiązania jest jednak fakt, że sprawdzi się wyłącznie przy niewysokich zabudowaniach. Krzewy tego typu mocno się rozrastają i potrzebują świeżej gleby — ciężko byłoby je hodować w donicach.

Czym osłonić taras od sąsiadów?

Pomysł na osłonięcie tarasu może wyglądać różnie. Niekiedy celem jest zasłona od sąsiadów, aby mieć więcej prywatności. W takie sytuacji nie będzie konieczne wykonanie zabudowy z każdej strony.

Osłona boczna tarasu wykonana z tkaniny lub drewna sprawdzi się bardzo dobrze, a nie będzie kosztowała fortuny. Możesz też zdecydować się na nowoczesne rozwiązanie, jakim są rolety. Wymagają one jednak posiadania pergoli.

Jeżeli sąsiedzi mogą obserwować Cię z górnych kondygnacji swoich domów, wówczas warto rozważyć zadaszenie. Dobrze sprawdzi się pergola lub parasol ogrodowy.

Wyjątkowe pomysły na ogrodzenie tarasu

Klasyczne rozwiązania, takie jak metalowe ogrodzenie tarasu, możesz urozmaicić, stawiając na ciekawe dodatki. Dzięki nim zabudowa zyska unikatowy charakter.

Donica na butle gazowe z paleniskiem

Chłodne wieczory nie muszą oznaczać, że czas skończyć ze spędzaniem ich na zewnątrz. Możesz wykonać niewielkie ogrodzenie tarasu, które będzie źródłem ciepła. Ogień w palenisku jest wytwarzany przez spalanie gazu, dlatego nie trzeba martwić się popiołem. Ponadto takie materiały jak stal czy spiek kwarcowy, z których wykonuje się paleniska, świetnie współgrają z nowoczesną architekturą.

W celu skorzystania z tego rozwiązania wystarczy pomiędzy barierki metalowe czy drewniane, wstawić specjalistyczną donicę na butle gazowe. To bardzo stylowy dodatek, który jest źródłem światła i ciepła.

Wysokie donice z kwiatami

Wysokie donice z kwiatami to świetny pomysł, żeby osłonić przestrzeń tarasu od sąsiadów wiosną i latem. Nadają przestrzeni bardziej naturalny, przyjazny charakter. W dowolnej chwili możesz zmienić ich ustawienie, żeby dopasować je do swoich potrzeb. Pozwala to regulować poziom nasłonecznienia oraz daje nieograniczony niemal wpływ na różne aranżacje.

Podsumowanie

Solidne ogrodzenie tarasu, wykonane z metalu, szkła lub drewna, skutecznie podnosi poziom bezpieczeństwa. Zapewnia ochronę dzieciom i zwierzętom – szczególnie wtedy, gdy taras położony jest wyżej niż poziom gruntu. Balustrada tarasowa powinna łączyć estetykę oraz funkcjonalność, tak abyśmy czuli się komfortowo.

Czasem warto rozważyć kombinację różnych rozwiązań, aby uzyskać optymalny efekt. Na przykład, można użyć markiz bocznych do osłonięcia jednej strony tarasu i paneli ogrodzeniowych do osłonięcia drugiej.

Podobne wpisy