taras factory listopad 2020 11 of 44 min scaled.jpg

Jak odświeżyć taras po zimie? Renowacja tarasu na wiosnę

Gdy topnieje śnieg, temperatura powietrza się podnosi i pojawiają się pierwsze kwiaty, pora na… renowację tarasu po zimie. Jak się do tego zabrać? Wiosenne odnawianie tarasu drewnianego nie jest skomplikowanie. Od eleganckiego tarasu w nasyconym kolorze dzieli Cię tylko kilka kroków! Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak odświeżyć taras na wiosnę.

Renowacja tarasu – co to jest?

Chcesz odświeżyć taras na wiosnę, aby móc cieszyć się nim przez cały sezon wiosenno-letni? Niezbędna jest renowacja tarasu. Polega ona – na pierwszy etapie – na dokładnym wyczyszczeniu drewnianych desek z luźnych i trwałych zabrudzeń. Konieczne podczas odnawiania tarasu drewnianego jest też umycie posadzki. Jeśli taras po zimie ma wiele widocznych uszkodzeń i jego powierzchnia nie jest gładka, pomocne może okazać się przeszlifowanie powierzchni drewna papierem ściernym. Odnawianie tarasu drewnianego to także konserwacja drewna specjalnymi środkami impregnującymi.

Renowacja tarasu drewnianego – co przygotować?

Jak odnowić taras drewniany? Z pomocą konkretnych narzędzi i środków. Taras po zimie może być zszarzały, zaatakowany przez grzyby czy glony, o nierównomiernej powierzchni. Problemy te są istotne zwłaszcza w przypadku tarasów drewnianych, które nie były konserwowane przez dwa, trzy lata. Zanim przystąpisz do odnawiania tarasu drewnianego, przygotuj więc:

  • miotłę o miękkim włosiu lub odkurzacz z końcówką szczotkową,
  • wiadro i mop / szczotkę do mycia / myjkę ciśnieniową,
  • środek myjący do tarasów (np. z mydłem),
  • skrobak do ściągania zanieczyszczeń,
  • papier ścierny o granulacji od 40 do 80,
  • pędzel płaski i szeroki,
  • olej do drewna,
  • czyste i miękkie szmatki.

Z takim wyposażeniem renowacja tarasu stanie się prosta i skuteczna.

Jak odnowić taras krok po kroku?

Gdy skompletujesz niezbędne narzędzia i środki, pora dowiedzieć się, jak odnowić deski tarasowe krok po kroku. Poniżej podpowiadamy, jak odświeżyć drewniany taras. Pamiętaj, że czynności te należy wykonywać dwa razy w roku – na wiosnę i jesienią (przed zimą).

Krok 1. Odkurzanie/zamiatanie

Zanim przystąpisz do renowacji tarasu drewnianego, dokładnie oczyść jego powierzchnię z luźnych zabrudzeń. Taras po zimie może być zanieczyszczony m.in. suchymi elementami roślin, ziemią ogrodową i piaskiem, wyschniętymi odchodami ptaków. Niektóre zabrudzenia mogą wymagać też ściągania szpachelką/skrobakiem. Po ich usunięciu wszystko zamieć miotłą o miękkim włosiu lub użyj odkurzacza z końcówką szczotkową.

Krok 2. Mycie tarasu po zimie

Po usunięciu luźnych zabrudzeń na powierzchni desek drewnianych mogą być widoczne plamy, np. z wyschniętej wody, jedzenia, wosku, roztartych podczas chodzenia roślin. Renowację tarasu drewnianego na wiosnę najlepiej przeprowadzić środkiem przeznaczonym specjalnie do tego celu. Wybierz np. mydło do desek podłogowych, które nie tylko czyści, ale też chroni drewno przed dalszym szarzeniem. Czyszczenie tarasu drewnianego przeprowadź mopem, szczotką lub myjką ciśnieniową o niskiej mocy.

Krok 3. Szlifowanie tarasu po zimie

Po umyciu powierzchni desek tarasowych nie prezentuje się najlepiej, np. odstają od niej włókna/drzazgi? W trakcie renowacji tarasu z drewna konieczne będzie wyszlifowanie desek. W tym celu możesz użyć szlifierki oscylacyjnej z papierem ściernym o granulacji od 40 do 80. Zacznij od papieru o ziarnistości 40, a zakończ na tym o granulacji 80.

Krok 4. Impregnacja tarasu na wiosnę

Najważniejszym krokiem podczas renowacji tarasu drewnianego jest jego impregnacja. Obecnie producenci desek tarasowych polecają użycie do konserwacji środków na bazie oleju. Gwarantują one nie tylko skuteczną ochronę drewna przed wilgocią, ale też odświeżenie koloru tarasu drewnianego i łatwe użycie. Na oczyszczoną i wyschniętą podłogę tarasu z drewna nakładaj specjalny olej szerokim pędzlem. Poczekaj ok. 20-30 minut i nadmiar oleju, którego nie wchłonęło drewno, zbierz suchą szmatką. Zabrudzone olejem szmatki zmocz solidnie przed wyrzuceniem, aby ograniczyć ryzyko samoistnego zapłonu.

Wiesz już, jak odnowić taras drewniany? Jeśli chcesz wykonać renowację tarasu drewnianego po zimie, pamiętaj też, aby przygotować go jesienią na zmiany temperatur i opady w kolejnych miesiącach. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoja prywatna oaza spokoju pozostanie w doskonałym stanie przez długi czas.

Podobne wpisy