tarasfactory wrzesień2020 59 of 67 min scaled.jpg

Drewno czy kompozyt – który materiał sprawdzi się lepiej na tarasie?

Spis treści:
1. Walory użytkowe i konserwacja desek z drewna lub kompozytu
2. Montaż desek kompozytowych – dlaczego jest prostszy niż desek drewnianych?

Inwestycja w przydomowy taras to idealny sposób na stworzenie komfortowej i bardzo dobrze prezentującej się przestrzeni do odpoczynku lub różnych spotkań z bliskimi osobami. Warto jednak wspomnieć, że projekt tarasu i jego budowa często wiążą się z większymi kosztami, których ostateczny bilans zależy od rodzaju użytych materiałów, powierzchni tarasu oraz ewentualnych niespodziewanych wydatków. Dlatego też dobrym pomysłem jest zadbanie o to, aby wybrane materiały wyróżniały się jak najlepszą jakością oraz ceną, która nie nadwyręży domowego budżetu. Jedną z kwestii, nad którą zastanawia się w ostatnich latach wielu inwestorów, jest wybór desek drewnianych lub kompozytowych. Warto dowiedzieć się, czym cechuje się każdy z tych materiałów i wybrać rozwiązanie, które okaże się bliższe naszym potrzebom.

Walory użytkowe i konserwacja desek z drewna lub kompozytu

W zależności od własnych potrzeb każda osoba podczas wyboru desek na taras kieruje się nieco innymi priorytetami. Najczęściej są to jednak takie kryteria jak walory użytkowe oraz konserwacja, która ma bardzo duży wpływ na późniejszą wytrzymałość poszczególnych desek. Osoby, którym zależy w pierwszej kolejności na wyglądzie tarasu i na przyjemnych odczuciach podczas wychodzenia na niego boso, z pewnością docenią drewniane deski. Warto jednak wspomnieć, że nie każde drewno będzie się świetnie prezentowało na tarasie i zapewniało nam duży komfort podczas korzystania z takiej przestrzeni wypoczynkowej.

Bardzo dużo zależy bowiem od jakości drewna, która niekiedy niesie z sobą również wyższą cenę. Mimo to taka inwestycja jest jednorazowym wydatkiem na wiele długich lat, co sprawia, że dobrym pomysłem okazuje się wybór wysokiej jakości drewnianych desek, które będą wyróżniały się większą odpornością na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i które będą się świetnie prezentować na tarasie.

Walory użytkowania desek kompozytowych również są bardzo wysokie, między innymi za sprawą antypoślizgowych i świetnie wyglądających ryflowań, a także domieszki drewna, która sprawia, że kompozyt jest przyjemny w dotyku, ale nieco różni się od klasycznych drewnianych materiałów. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że konserwacja desek kompozytowych jest prostsza i mniej czasochłonna. Nie wymaga między innymi częstych impregnacji, a jedynie dokładne mycia przed okresem jesieni lub zimy – w tym celu świetnie sprawdza się na przykład myjka ciśnieniowa.

Montaż desek kompozytowych – dlaczego jest prostszy niż desek drewnianych?

Montaż desek kompozytowych przebiega niezwykle sprawnie dzięki zastosowaniu specjalnych legarów, do których mocuje się poszczególne elementy. W efekcie cała instalacja zajmuje mniej czasu niż w przypadku desek wykonanych z drewna, a jej cena często okazuje się niższa ze względu na mniejszą ilość pracy. Z tego też powodu na tarasowe deski kompozytowe chętnie decydują się osoby, którym zależy na samodzielnym montażu i tym samym na zmniejszeniu kosztów całego remontu. Warto przy tym wspomnieć, że po odpowiednio przeprowadzonej instalacji z zachowaniem szczeliny dylatacyjnej deski nie odkształcają się za sprawą działania szkodliwych czynników zewnętrznych i świetnie się prezentują przez wiele długich lat.

Podobne wpisy