tarasfactory wrzesień2020 35 of 67 1 scaled.jpg (1)

Jak skutecznie usunąć plamy z deski tarasowej?

Spis treści:
1. Mycie desek kompozytowych – jaki produkt wybrać?
2. Czyszczenie deski kompozytowej – krok po kroku
3. Tłuste plamy na desce kompozytowej a szlifowanie?

Deski kompozytowe to niewątpliwie najbardziej popularny materiał, z którego tworzone są posadzki tarasowe. Nic dziwnego – tarasy kompozytowe są eleganckie i ciepłe jak drewno, a jednocześnie niezwykle trwałe niczym tworzywo sztuczne. Jak je pielęgnować? Na czym polega czyszczenie deski kompozytowej? Jak usunąć tłuste plamy z deski kompozytowej? Jak wygląda mycie desek kompozytowych? Podpowiadamy!

Deski kompozytowe powstają z połączenia mączki drzewnej z tworzywem sztucznym. Są ciepłe w dotyku i podobne do desek drewnianych. Jednocześnie odznaczają się zdecydowanie wyższą trwałością niż podłogi tarasowe z naturalnego drewna. Dostępne są one w wielu różnych kolorach – od ciemnego antracytu, przez ciepły brąz po brąz hebanowy. Deski kompozytowe, chociaż nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, powinny być regularnie czyszczone. Konieczne jest to zwłaszcza wtedy, gdy na ich powierzchni widoczne będą tłuste plamy. Jak przeprowadzić czyszczenie deski kompozytowej zgodnie ze sztuką? Sprawdź.

Mycie desek kompozytowych – jaki produkt wybrać?

Bardzo ważne podczas mycia desek kompozytowych jest ich stosowanie odpowiednich środków chemicznych. W przypadku podłóg tarasowych z desek kompozytowych, które nie mają widocznych silnych zabrudzeń, można zastosować wodny roztwór płynu do mycia naczyń lub mydła szarego. Ten łagodny detergent dobrze poradzi sobie z usunięciem kurzu, plam po zaschniętej wodzie czy pyłków roślin. Nie poradzi sobie jednak z trudniejszymi zabrudzenia.

Zastanawiasz się, jak usunąć tłuste plamy z deski kompozytowej. Przede wszystkim sprawdź, co radzi producent desek. Najczęściej wytwórcy tego typu materiału wskazują w karcie produktu polecane produkty czyszczące. Możesz sięgnąć też po specjalistyczny płyn do mycia desek kompozytowych, który poradzi sobie z tłustymi zabrudzeniami. Dostępne są one w formie koncentratu lub rozcieńczonej i wymagają stosowania rękawic ochronnych.

Czyszczenie deski kompozytowej – krok po kroku

Na czym polega czyszczenie deski kompozytowej w praktyce? Pierwszym etapem powinno być usunięcie z powierzchni desek wszelkich zanieczyszczeń tzw. luźnych, np. pyłów, kurzu, suchych liści, elementów roślin. W tym celu warto użyć miotły o miękkim włosiu lub odkurzacza przemysłowego ze szczotkowym zakończeniem rury. To ważne, aby podczas zbierania zabrudzeń nie porysować posadzki z desek kompozytowych. Kolejnym krokiem jest mycie desek kompozytowych na mokro wodą z dodatkiem mydła szarego lub płynu do mycia naczyń.

Jeśli po tych zabiegach na powierzchni desek kompozytowych widoczne będą tłuste plamy (np. z ketchupu, oleju, wosku świec, masła czy kremów do opalania), możesz sięgnąć po specjalistyczny środek. Jak usunąć tłuste plamy z deski kompozytowej? Na czym polega czyszczenie desek kompozytowych taką metodą? Najlepiej sprawdź na etykiecie detergentu neutralizującego tłuste plamy instrukcję użycia. Zazwyczaj producent radzi nakładanie środka (po rozcieńczeniu z wodą) na deski na krótki czas, np. 5 minut. Następnie zalecane jest dokładne jego spłukanie np. myjką ciśnieniową na niskim ustawieniu mocy (maks. 100 bar).

Tłuste plamy na desce kompozytowej a szlifowanie?

Tłuste plamy na desce kompozytowej nie zniknęły mimo zastosowania specjalistycznego preparatu? To nie koniec rozwiązań. Możesz zeszlifować ich wierzchnią warstwę wodnym papierem ściernym. Zadbaj o to, aby jego gradacja nie była niższa niż 400 i wyższa niż 800. Jeśli nie masz doświadczenia czy umiejętności, aby podjąć się tego zadania, skorzystaj z pomocy fachowców.

Powiązane wpisy