Czyszczenie deski tarasowej

Jak skutecznie usunąć plamy z deski tarasowej?

Deski kompozytowe to niewątpliwie najbardziej popularny materiał, z którego tworzone są posadzki tarasowe. Nic dziwnego – tarasy kompozytowe są eleganckie i ciepłe jak drewno, a jednocześnie niezwykle trwałe niczym tworzywo sztuczne. Jak je pielęgnować? Na czym polega czyszczenie deski kompozytowej? Jak usunąć tłuste plamy z deski kompozytowej? Jak wygląda mycie desek kompozytowych? Podpowiadamy!

Deski kompozytowe powstają z połączenia mączki drzewnej z tworzywem sztucznym. Są ciepłe w dotyku i podobne do desek drewnianych. Jednocześnie odznaczają się zdecydowanie wyższą trwałością niż podłogi tarasowe z naturalnego drewna. Dostępne są one w wielu różnych kolorach – od ciemnego antracytu, przez ciepły brąz po brąz hebanowy. Deski kompozytowe, chociaż nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, powinny być regularnie czyszczone. Konieczne jest to zwłaszcza wtedy, gdy na ich powierzchni widoczne będą tłuste plamy. Jak przeprowadzić czyszczenie deski kompozytowej zgodnie ze sztuką? Sprawdź.

Mycie desek kompozytowych – jaki produkt wybrać?

Bardzo ważne podczas mycia desek kompozytowych jest ich stosowanie odpowiednich środków chemicznych. W przypadku podłóg tarasowych z desek kompozytowych, które nie mają widocznych silnych zabrudzeń, można zastosować wodny roztwór płynu do mycia naczyń lub mydła szarego. Ten łagodny detergent dobrze poradzi sobie z usunięciem kurzu, plam po zaschniętej wodzie czy pyłków roślin. Nie poradzi sobie jednak z trudniejszymi zabrudzenia.

Zastanawiasz się, jak usunąć tłuste plamy z deski kompozytowej. Przede wszystkim sprawdź, co radzi producent desek. Najczęściej wytwórcy tego typu materiału wskazują w karcie produktu polecane produkty czyszczące. Możesz sięgnąć też po specjalistyczny płyn do mycia desek kompozytowych, który poradzi sobie z tłustymi zabrudzeniami. Dostępne są one w formie koncentratu lub rozcieńczonej i wymagają stosowania rękawic ochronnych.

Czyszczenie deski kompozytowej – krok po kroku

Na czym polega czyszczenie deski kompozytowej w praktyce? Pierwszym etapem powinno być usunięcie z powierzchni desek wszelkich zanieczyszczeń tzw. luźnych, np. pyłów, kurzu, suchych liści, elementów roślin. W tym celu warto użyć miotły o miękkim włosiu lub odkurzacza przemysłowego ze szczotkowym zakończeniem rury. To ważne, aby podczas zbierania zabrudzeń nie porysować posadzki z desek kompozytowych. Kolejnym krokiem jest mycie desek kompozytowych na mokro wodą z dodatkiem mydła szarego lub płynu do mycia naczyń.

Jeśli po tych zabiegach na powierzchni desek kompozytowych widoczne będą tłuste plamy (np. z ketchupu, oleju, wosku świec, masła czy kremów do opalania), możesz sięgnąć po specjalistyczny środek. Jak usunąć tłuste plamy z deski kompozytowej? Na czym polega czyszczenie desek kompozytowych taką metodą? Najlepiej sprawdź na etykiecie detergentu neutralizującego tłuste plamy instrukcję użycia. Zazwyczaj producent radzi nakładanie środka (po rozcieńczeniu z wodą) na deski na krótki czas, np. 5 minut. Następnie zalecane jest dokładne jego spłukanie np. myjką ciśnieniową na niskim ustawieniu mocy (maks. 100 bar).

Tłuste plamy na desce kompozytowej a szlifowanie?

Tłuste plamy na desce kompozytowej nie zniknęły mimo zastosowania specjalistycznego preparatu? To nie koniec rozwiązań. Możesz zeszlifować ich wierzchnią warstwę wodnym papierem ściernym. Zadbaj o to, aby jego gradacja nie była niższa niż 400 i wyższa niż 800. Jeśli nie masz doświadczenia czy umiejętności, aby podjąć się tego zadania, skorzystaj z pomocy fachowców.

Czyszczenie deski tarasowej z odchodów zwierzęcych

Co zrobić, aby pozbyć się odchodów zwierzęcych z desek kompozytowych? Istnieje kilka popularnych rozwiązań – jednak najczęściej zalecane jest stosowanie dedykowanych preparatów, które znacząco ułatwią czyszczenie deski tarasowej. Ważne jest wybranie detergentów o działaniu niedrażniącym. Koniecznie takich, które dostosowane są do kompozytów drzewnych. Bardzo ważny staje się czas, im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej, dzięki temu odchody nie zdążą zaschnąć, co znacząco utrudnia ich usunięcie.

Skutecznym sposobem czyszczenia desek tarasowych z odchodów zwierzęcych może być też zastosowanie myjki ciśnieniowej.

Jeśli po wyczyszczeniu tarasu widoczne są przebarwienia, tj. miejscowe rozjaśnienia drewna spowodowane silnie drażniącymi odchodami, najlepiej pozostaw deski w stanie odkrytym. Działanie promieniowania słonecznego może pomóc w wyrównaniu koloru drewna w naturalny sposób. Jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo niwelowanie różnicy w kolorze będzie odbywało się stopniowo.

Jak usunąć pleśń z desek tarasowych?

Czyszczenie deski tarasowej z pleśni wymaga podjęcia zdecydowanych kroków. Najlepszym wyborem będzie zastosowanie wody w połączeniu z dedykowanym preparatem do czyszczenia drewnianych kompozytów z pleśni. Jeśli grzyby, mech czy pleśń rozwijały się już od dłuższego czasu, na mycie trzeba poświęcić więcej czasu i zapewne konieczne będzie kilkukrotne czyszczenie desek tarasowych.

Pamiętaj o tym, aby jeszcze przed użyciem po raz pierwszy preparatu wypróbować go na niewielkiej i niewidocznej powierzchni desek, dzięki temu upewnisz się, czy środek nie powoduje nieestetycznych przebarwień.

Podobne wpisy