spa aqua8 hd 1 1

Jakie podłoże pod wannę ogrodowa?

Kiedyś duże wanny z hydromasażem były dostępne niemal wyłącznie dla klientów salonów i gabinetów SPA. Dziś są coraz częściej montowane w prywatnych domach i ogrodach. Co ważne, nie musisz być właścicielem dużej działki, aby zamontować w niej nowoczesną wannę typu jacuzzi. Sprawdź, na czym postawić wannę ogrodową i jak ją prawidłowo zamontować.

Ile miejsca zajmuje jacuzzi ogrodowe?

Właściciele dużych domów z jeszcze większym ogrodem mają sporą swobodę w tworzeniu swojej prywatnej strefy SPA. Nie znaczy to jednak, że osoby posiadające mniejsze posiadłości nie mogą w nich montować ogrodowych wanien typu jacuzzi. Wręcz przeciwnie – duży wybór modeli o różnych kształtach i rozmiarach pozwala dostosować konstrukcję i wielkość wanny do indywidualnych potrzeb. Na przykład, kompaktowe modele dwuosobowe zajmują zwykle zaledwie 2,5 m2 powierzchni, a rodzinne wersje 4-osobowe mają nawet około 4 m2. To sprawia, że nowoczesne wanny ogrodowe zajmują mniej miejsca niż domki narzędziowe bądź altany. Nie musisz być zatem właścicielem dużej działki, aby stworzyć w ogrodzie wymarzone SPA. Pamiętaj również, że wannę możesz zamontować na tarasie.

Profesjonalny montaż wanny ogrodowej

Montaż wanny ogrodowej możesz przeprowadzić samodzielnie lub zlecić profesjonalnej firmie wyspecjalizowanej w tym zakresie. Nawet gdy zdecydujesz się na montaż samodzielny, przed rozpoczęciem prac konieczne jest przygotowanie osobnego obwodu zasilającego przez elektryka.

Pamiętaj też o tym, aby zadbać o ujęcie wody, które pozwoli na wygodne i szybkie napełnianie wanny. Nie jest to jednak obowiązkowe, ponieważ zbiornik możesz napełniać za pomocą węża ogrodowego. Ważne jest natomiast, aby zużytej wody nie wylewać na trawnik, ale zrobić odpływ do kanalizacji. Jeśli zdecydujesz się na wannę zagłębioną, zapewnij dostęp do podzespołów, np. budując obrzeża, jak również uwzględnij poziom wód gruntowych. W przypadku wanny całorocznej, z której będziesz korzystać też w okresie jesienno-zimowym, zwróć uwagę na jakość izolacji termicznej. W nowoczesnych wannach są wykorzystywane specjalne technologie, które pozwalają utrzymać wysoką temperaturę wody przy jednoczesnym niedużym zużyciu prądu.

Odpowiednie podłoże pod jacuzzi ogrodowe

Na funkcjonalność oraz bezpieczeństwo korzystania z wanny wpływa właściwe podłoże pod urządzenie. Jeśli chcesz zamontować jacuzzi wolnostojące, pamiętaj, aby postawić je na płaskim terenie. Montaż na krzywym podłożu spowoduje pogorszenie pracy podzespołów. Dlatego przed instalacją koniecznie wyrównaj teren albo zbuduj specjalny podest, na którym postawisz wannę. Szczególnie polecanym rozwiązaniem jest ustawienie konstrukcji na stabilnej powierzchni wykończonej drewnem, np. stylowymi deskami egzotycznymi, ewentualnie na betonowych płytach.

Montaż na podeście jest też bardzo wskazany, gdy w Twoim ogrodzie po deszczu dochodzi np. do małych podtopień lub zbiera się w nim woda. W takim przypadku drewniany, betonowy bądź kamienny podest pozwoli zabezpieczyć konstrukcję wanny oraz instalację przed uszkodzeniami spowodowanymi nadmiernym działaniem wilgoci. Wanna z hydromasażem może stać na ubitej ziemi lub w trawie, jednakże, gdy masz wątpliwości co do tego, jak zachowa się podłoże po obfitym deszczu czy opadach śniegu, lepiej postaw na podest, aby uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości.

Jeśli chcesz zamontować wannę SPA na tarasie, to wystarczy, że postawisz ją w wybranym przez siebie miejscu. Nie musisz stosować dodatkowych podestów ani innego rodzaju podłoży. Twoja ogrodowa strefa relaksu – zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie, może być częściowo zabudowana.

Jak przygotować podłoże pod jacuzzi ogrodowe?

W trakcie oczekiwania na dostawę i montaż zakupionego jacuzzi warto poświęcić czas na przygotowanie podłoża, które zapewni stabilność, bezpieczeństwo oraz wygodę przez wiele lat. Przed Tobą bardzo ważna decyzja, czyli na czym postawić jacuzzi ogrodowe, aby zyskać najwięcej korzyści, oto 3 najpopularniejsze rozwiązania do wyboru.

Montaż jacuzzi na równi z trawnikiem

Jeśli chcesz, żeby jacuzzi ogrodowe została zamontowana na wysokości trawnika, musisz zadbać o stabilne podłoże. Jedną z opcji jest wykopanie rowu o takich samych wymiarach co jacuzzi oraz o głębokości ok. 30 cm. Rów najlepiej wypełnić żwirem, a na to ułożyć płyty izolacyjne. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko stabilność, ale też cichą pracę wanny SPA.

Zatopienie jacuzzi na tarasie

Popularnym rozwiązaniem jest zamontowanie jacuzzi na wysokości tarasu. Takie „zatopienie” wanny ma wiele zalet – mniejsze ryzyko poślizgnięcia się na drewnianych deskach tarasowych i łatwiejsze wchodzenie oraz wychodzenie z wanny. Pamiętaj o zapewnieniu dostępu do osprzętu jacuzzi na wypadek konserwacji czy awarii.

Jacuzzi na drewnianym podeście lub tarasie

Najczęściej wybierane jest podłoże pod jacuzzi ogrodowe w postaci drewnianego podestu lub tarasu. To gwarancja największej stabilności i bezpieczeństwa na wiele lat.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając podłoże pod jacuzzi ogrodowe?

Najważniejszym aspektem podczas wybierania podłoża pod jacuzzi ogrodowe jest płaska i stabilna powierzchnia – np. drewniana, betonowa czy trawnik. Należy zwrócić uwagę także na takie aspekty jak odległość jacuzzi od źródła wody i energii elektrycznej. Wybierz miejsce, które zapewni największą prywatność i znajdzie się dość blisko domu, co odegra znaczącą rolę podczas kąpieli w jacuzzi zimą.

Podobne wpisy