spa aqua8 hd 1 1

Jakie podłoże pod wannę ogrodowa?

Spis treści
Ile miejsca zajmuje jacuzzi ogrodowe?
Profesjonalny montaż wanny ogrodowej
Odpowiednie podłoże pod jacuzzi ogrodowe

Kiedyś duże wanny z hydromasażem były dostępne niemal wyłącznie dla klientów salonów i gabinetów SPA. Dziś są coraz częściej montowane w prywatnych domach i ogrodach. Co ważne, nie musisz być właścicielem dużej działki, aby zamontować w niej nowoczesną wannę typu jacuzzi. Sprawdź, na czym postawić wannę ogrodową i jak ją prawidłowo zamontować.

Ile miejsca zajmuje jacuzzi ogrodowe?

Właściciele dużych domów z jeszcze większym ogrodem mają sporą swobodę w tworzeniu swojej prywatnej strefy SPA. Nie znaczy to jednak, że osoby posiadające mniejsze posiadłości nie mogą w nich montować ogrodowych wanien typu jacuzzi. Wręcz przeciwnie – duży wybór modeli o różnych kształtach i rozmiarach pozwala dostosować konstrukcję i wielkość wanny do indywidualnych potrzeb. Na przykład, kompaktowe modele dwuosobowe zajmują zwykle zaledwie 2,5 m2 powierzchni, a rodzinne wersje 4-osobowe mają nawet około 4 m2. To sprawia, że nowoczesne wanny ogrodowe zajmują mniej miejsca niż domki narzędziowe bądź altany. Nie musisz być zatem właścicielem dużej działki, aby stworzyć w ogrodzie wymarzone SPA. Pamiętaj również, że wannę możesz zamontować na tarasie.

Profesjonalny montaż wanny ogrodowej

Montaż wanny ogrodowej możesz przeprowadzić samodzielnie lub zlecić profesjonalnej firmie wyspecjalizowanej w tym zakresie. Nawet gdy zdecydujesz się na montaż samodzielny, przed rozpoczęciem prac konieczne jest przygotowanie osobnego obwodu zasilającego przez elektryka.
Pamiętaj też o tym, aby zadbać o ujęcie wody, które pozwoli na wygodne i szybkie napełnianie wanny. Nie jest to jednak obowiązkowe, ponieważ zbiornik możesz napełniać za pomocą węża ogrodowego. Ważne jest natomiast, aby zużytej wody nie wylewać na trawnik, ale zrobić odpływ do kanalizacji. Jeśli zdecydujesz się na wannę zagłębioną, zapewnij dostęp do podzespołów, np. budując obrzeża, jak również uwzględnij poziom wód gruntowych. W przypadku wanny całorocznej, z której będziesz korzystać też w okresie jesienno-zimowym, zwróć uwagę na jakość izolacji termicznej. W nowoczesnych wannach są wykorzystywane specjalne technologie, które pozwalają utrzymać wysoką temperaturę wody przy jednoczesnym niedużym zużyciu prądu.

Odpowiednie podłoże pod jacuzzi ogrodowe

Na funkcjonalność oraz bezpieczeństwo korzystania z wanny wpływa właściwe podłoże pod urządzenie. Jeśli chcesz zamontować jacuzzi wolnostojące, pamiętaj, aby postawić je na płaskim terenie. Montaż na krzywym podłożu spowoduje pogorszenie pracy podzespołów. Dlatego przed instalacją koniecznie wyrównaj teren albo zbuduj specjalny podest, na którym postawisz wannę. Szczególnie polecanym rozwiązaniem jest ustawienie konstrukcji na stabilnej powierzchni wykończonej drewnem, np. stylowymi deskami egzotycznymi, ewentualnie na betonowych płytach.
Montaż na podeście jest też bardzo wskazany, gdy w Twoim ogrodzie po deszczu dochodzi np. do małych podtopień lub zbiera się w nim woda. W takim przypadku drewniany, betonowy bądź kamienny podest pozwoli zabezpieczyć konstrukcję wanny oraz instalację przed uszkodzeniami spowodowanymi nadmiernym działaniem wilgoci. Wanna z hydromasażem może stać na ubitej ziemi lub w trawie, jednakże, gdy masz wątpliwości co do tego, jak zachowa się podłoże po obfitym deszczu czy opadach śniegu, lepiej postaw na podest, aby uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości.
Jeśli chcesz zamontować wannę SPA na tarasie, to wystarczy, że postawisz ją w wybranym przez siebie miejscu. Nie musisz stosować dodatkowych podestów ani innego rodzaju podłoży. Twoja ogrodowa strefa relaksu – zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie, może być częściowo zabudowana.

Powiązane wpisy