technic tarasola 050.jpg

Jak urządzić letnią kuchnię na tarasie?

Ciepłe dni sprawiają, że więcej czasu spędzasz w ogrodzie? Pomyśl o stworzeniu letniej kuchni. Miejsce to pozwoli Ci gotować na świeżym powietrzu, gromadzić gości podczas spotkań towarzyskich, czy robić przetwory. Jakie miejsce wybrać na letnią kuchnię? Jak powinna być ona wyposażona? Jakie meble wybrać do letniej kuchni? Jak optymalnie zorganizować tę przestrzeń? Sprawdź nasze podpowiedzi

Jak urządzić kuchnię letnią – podstawowe zasady

Kuchnia letnia z grillem, piecem chlebowym czy wędzarnia to marzenie niejednego miłośnika spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zanim zabierzesz się za jej budowę, pamiętaj jednak o kilku kwestiach. Jeśli planujesz kuchnię letnią jako zadaszoną przestrzeń przy domu lub w ogrodzie, nie musisz występować o pozwolenie na budowę, o ile jej powierzchnia nie przekroczy 25 m kw. W kuchni w ogrodzie zaplanuj za to grill, wędzarnię, spiżarnię, miejsce do przechowywania sprzętów i talerzy, a także przyłącze prądu, wody i instalację ściekową. Jeśli nie chcesz w kuchni letniej ustawiać lodówki, może warto rozważyć budowę piwniczki ogrodowej?

Jakie miejsce wybrać na letnią kuchnię?

Skrupulatnie wybierz też miejsce letniej kuchni. Powinno ono być stosunkowo blisko domu, aby nie trzeba było pokonywać długich dystansów, gdy czegoś zapomnisz lub nie ma tego w kuchni letniej. Jednocześnie najlepsze będzie miejsce dość daleko od sąsiadów, ze względu na snujący się dym z komina lub grilla. Możesz letnią kuchnię stworzyć pod samodzielną wiatą lub wydzielić na nią część przestrzeni w pomieszczeniach gospodarczych. Dobrym miejscem jest też duży taras – jego jedna część może mieć zabudowę kuchenną i grill, a inna meble wypoczynkowe i jadalne na taras.

Jak powinna być wyposażona kuchnia w ogrodzie?

Kuchnia w ogrodzie może być urządzona w różnych stylach. Jakie wybrać meble do letniej kuchni? Wzorując się na budownictwie śródziemnomorskim, można zdecydować się na murowane szafki kuchenne z drewnianymi frontami lub zasłonkami zamiast drzwiczek. Sprawdzą się też modele mebli z drewna naturalnego, ale koniecznie dobrze zabezpieczone przed wilgocią i promieniami UV. W letniej kuchni bez ścian tylko z zadaszeniem zrezygnuj z mebli z płyty meblowej. Jej fronty i konstrukcja, w wyniku działania wilgoci, mogą napuchnąć i się rozklejać.

Jak zorganizować przestrzeń w letniej kuchni?

Szukasz porady na urządzenie letniej kuchni? Jesteś w dobrym miejscu! Przestrzeń w kuchni letniej warto zorganizować podobnie jak w domu, a więc zgodnie z zasadami ergonomii. Pamiętaj o trójkącie kuchennym, a więc takim rozplanowaniu przestrzeni, aby wygodnie korzystać ze strefy mycia naczyń/czerpania wody, gotowania/grillowania/wędzenia oraz przechowywania. Zainspiruj się układami klasycznych kuchni i spróbuj wykorzystać te pomysły w ogrodzie. Pamiętaj też, że w ogrodzie nocą harcują zwierzęta, dlatego przechowuj jedzenie w zamkniętych szafkach, spiżarniach itp.
Marzy Ci się kuchnia letnia w ogrodzie lub na tarasie? Mamy doświadczenie w podobnych realizacjach! Skontaktuj się z nami, a stworzymy ją według Twoich wskazówek.

Powiązane wpisy